V podzemních prostorách vyšehradské Gorlice se odehraje od 28. června do 17. července. „Projektem chceme navázat na tradici z minulých let, kdy v Gorlici režisér Michal Dočekal s úspěchem inscenoval hru Christophera Marlowa Tragická komedie o doktoru Faustovi. Zároveň bychom si přáli, aby se naše akce stala jakousi protiváhou k Letním shakespearovským slavnostem, i když rozsahem se jim nemůžeme vyrovnat,“ uvedla produkční Petra Kocmanová.

Pro zahajovací ročník projektu připravují herci Goethova Fausta (dočká se čtrnácti repríz) pod vedením režiséra Davida Czesanyho. „Goethův Faust je dílo svou rozmanitostí, mnohostí témat, postav i rozsahem obrovské. Divák si v něm najde všechno možné, na co si jen vzpomene. My se v něm snažíme orientovat sami za sebe,“ řekl Czesany. Jeho inscenace prý bude zrychleným tripem Goethovým dílem. „Nezjednodušujícím, ale v tvůrčí konfrontaci s našimi životními a divadelními zkušenostmi,“ dodal režisér, který do role Fausta obsadil Romana Zacha, Mefistofela ztvární Martin Finger.

V tradici inscenování faustovských témat chtějí tvůrci v příštích ročnících pokračovat interpretací Marka Ravenhilla (Faust je mrtvý), Mladena Srbinovského (Makedonský Faust), Václava Havla (Pokoušení) a Wernera Schwaba (Faust, můj hrudník, mápřilba). Podle organizátorů si prostor Gorlice, který dříve sloužil ke shromažďování vojsk, vyžaduje velmi zvláštní zacházení a péči. „V současné době jsou v něm umístěny originály soch z Karlova mostu, které potřebují stálou teplotu 16 stupňů Celsia. Tu v žádném případě nemůžeme překročit, takže diváci budou vždy před představením vybaveni dekou a dostanou i uvítací drink na zahřátí,“ dodala Kocmanová. Vstupenky lze koupit v pokladnách Divadla Komedie, Starého purkrabství na Vyšehradě a v síti Ticketpro.