Příběh o rozjívené dívce, která se k překvapení všech zamiluje, slavil úspěch už v časopisecké podobě. Zakladatelka žánru crazy komedie Vavřincová jej publikovala v pouhých devatenácti letech. Tento stěžejní text ale vznikl ještě o dva roky dříve.

Vedle Takové normální rodinky se stal právě tento román jejím nejznámějším dílem. Jistě také proto, že mu dal o dva roky později v roce 1939 nesmrtelnou filmovou podobu režisér Martin Frič. Do hlavních rolí obsadil tehdy málo známou Natašu Gollovou, Oldřicha Nového a Zdeňku Baldovou.

close Marie Doležalová a Denny Ratajský. zoom_in Pro Natašu Gollovou znamenalo účinkování ve filmu nastartování její herecké kariéry. Ačkoli je i s filmem jméno Fan Vavřincové úzce spojováno a ona sama na vzniku jeho scénáře spolupracovala, v titulcích se neobjevila.

Zřejmě vzhledem k jejímu nízkému věku naznali pánové Martin Frič a Vladimír Peroutka, šéfredaktor časopisu Ahoj na sobotu, kde vycházel román před tím na pokračování, že bude lepší, když ji jako autorku neuvedou.

Některé postavy známé z filmu se v divadelní inscenaci vůbec neobjeví

Stejně jako před lety autoři filmového zpracování vycházejí i režisér Pavel Šimák a dramaturg Petr Vydra z původního textu románu. A tak se v divadelní inscenaci některé postavy známé z filmu vůbec neobjeví. Inscenátoři ale připomenout tento půvabný český film rozhodně chtějí.

„Vedle samotného ztvárnění příběhu předlohy se nám na filmu Eva tropí hlouposti líbí to, co na filmových komediích té doby vůbec - jak se ti lidé k sobě chovají. Vědomí důležitosti etikety, společenských norem, galantnosti, džentlmenství si ve snímku nijak nepřekáží s komediálností. Salónní způsoby naopak dotvářejí půvab a styl filmových komedií třicátých a čtyřicátých let minulého století. Když si v příběhu mladí lidé vykají a chovají se způsobně, tak na pozadí toho tím komičtěji vynikne, když vyvedou nějakou ztřeštěnost," uvádí Petr Vydra.

Návrat legendy, herce a ředitele Oldřicha Nového na divadelní prkna

Prostřednictvím inscenace se pomyslně vrací na prkna Divadla Na Fidlovačce jeden z největších českých herců - Oldřich Nový. Ten zde kraloval nejen na jevišti, ale také jako jeho dlouholetý ředitel.

Aby spojení s ním bylo absolutní, proběhne po premiéře autogramiáda knihy s názvem Největší tajemství Oldřicha Nového, kterou vydalo v prosinci minulého roku nakladatelství Bondy. Publikaci bude podepisovat autorka této publikace Blanka Kovaříková.