Velkoplošné obrazy z dějin Slovanů budou do konce roku k vidění ve Veletržním paláci. Poté začne příprava na jejich transport. Známý cyklus děl Alfonse Muchy by měl Českou republiku opustit v únoru nadcházejícího roku. První zastávku na cestě po Japonsku udělá v Tokiu, konkrétně ve zdejším The National Art Center.

Praha výtky odmítá 

Proti vývozu dvou desítek pláten z České republiky vznikla před časem petice. S cestou obrazů do zahraničí nesouhlasí ani Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví a malířův příbuzný John Mucha. Kritici se především obávají možného poškození děl při jejich ukládání do přepravních tubusů.

Praha ale výtky odmítá. Podle Národní galerie je cyklus pláten namalovaný v letech 1912 až 1926 ve výborném stavu a na transport je připraven. Ministerstvo kultury podle mluvčí Simony Cigánkové došlo k závěru, že v případě cesty do Japonska „jsou pro epopej zaručeny odpovídající podmínky".

Epopej by se měla podívat také do Číny 

Nebude to přitom poprvé, co rozměrné obrazy opustí republiku. Už v roce 1919 bylo 11 dokončených pláten vystavováno v Severní Americe. Dopravena sem byla na speciálních válcích. Po japonském turné by se díla měla podle plánu podívat také do Číny. O jejich vývozu do dalších zemí ministerstvo zatím nerozhodovalo.

Podle ministra kultury Daniela Hermana nebyly v Číně zajištěny potřebné standardy. Jako příklad uvedl nedostatečné zajištění bezpečnosti obrazů při poměrně dlouhých přestávkách mezi jednotlivými výstavami. Vývoz jen do Japonska byl vyhodnocen jako bezproblémový.

Čtěte také: Ministerstvo povolilo vývoz Slovanské epopeje do Japonska