Velkou část své kariéry spojil Scarfe se slavnou britskou kapelou Pink Floyd. Podle ní nese také celá expozice název – „Pink Floyd v Praze". Vystavená díla se vážou zejména k albu The Wall, Scarfe je mimo jiné autorem legendárních pochodujících kladívek nebo nenávistného učitele strkajícího žáky do mlýnku na maso.

Kromě Floydů i Obama, Cameron nebo Stalin

Zaujetí v obrazech na výstavě najdou i návštěvníci, kterým rocková hudba příliš neříká. Kresby a akvarely v Museu Kampa přibližují také Scarfeho politické a společenské komentáře a karikatury. Většinu z nich publikoval v periodikách jako The New Yorker nebo Sunday Times.

Například na akvarelu z roku 2009 paroduje malíř britského premiéra Davida Camerona, jak si „užívá slunce nahoře bez". Ministerského předsedu totiž podporují bulvární noviny The Sun (Slunce, pozn. red.), které jsou známé fotkami žen nahoře bez. Na jiné kresbě je znázorněn americký prezident Obama jako „Superman, který narazil do něčeho tvrdého". Karikatura nepoukazuje na nic jiného, než na Obamovy potíže s americkou ekonomikou. Nechybí ani zesměšnění politiků z dob dřívějších – Margaret Thatcherové, Dubčeka či Stalina.

Všechna vystavená díla jsou originály, a ačkoli byla kolekce z velké části k vidění také loni v Českém Krumlově, v Praze zhlédnou návštěvníci i část, která v Čechách dosud uvedena nebyla.

Sídlo výstavy obrazů Geralda Scarfa, Museum Kampa, se zaměřuje především na tvorbu střední a východní Evropy z doby totality a člen správní rady muzea (Nadace Jana a Medy Mládkových) Jiří Pospíšil upozorňuje, že ani jméno Geralda Scarfa z této škály nevybočuje. „Na svých malbách reagoval mimo jiné na dění ve východní Evropě, například na rok 1968 v Československu," říká.

„The Wall" v Praze znovu zazní v srpnu

Malíř Gerald Scarfe, který se může pyšnit oceněním řádu britské královny, osobně dorazil do Prahy při příležitosti zahájení výstavy. Mimo jiné zde uznal, že právě spolupráce se skupinou Pink Floyd mu přinesla a stále přináší největší slávu. „Denně dostávám od jejich fanoušků e-maily, například jeden chlapík z USA si nechal na celou horní část těla vytetovat moje ilustrace. Je to veterán z války v Zálivu a poslal mi medaili, kterou tam získal," sdělil svůj zážitek Scarfe a vzápětí dodal, že medaili poslal zpět majiteli, protože si ji nezaslouží.

Gerald Scarfe i v současnosti spolupracuje s bývalým baskytaristou „Floydů" Rogerem Watersem, pro kterého navrhl létající objekty a ilustrace k projekci právě probíhajícího turné The Wall. V rámci něj se Waters zastaví také v Praze, 7. srpna zahraje v O2 aréně a jak je z názvu patrné, opět se bude bourat slavná Zeď.

Pink Floyd v Praze!- Výstava maleb a kreseb britského výtvarníka Geralda Scarfa v pražském Museu Kampa (Nadace Jana a Medy Mládkových)
- Navazuje na loňskou výstavu Geralda Scarfa v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru
- Scarfe spolupracoval několik let s kapelou Pink Floyd, mimo jiné vytvořil ilustrace pro její slavné album The Wall, které jsou hlavní atrakcí výstavy
- Expozice přibližuje na více než 50 kresbách a akvarelech Scarfeho také politické a společenské komentáře a karikatury
- Součástí jsou také karikatury československých událostí z roku 1968
- Výstava se koná u příležitosti koncertu Rogera Waterse, který se koná v srpnu v Praze
- V Museu Kampa potrvá do 13. října

Gerald Scarfe- Narodil se 1. června 1936 v Londýně
- Pracoval jako satirický kreslíř komiksů, spolupracoval mj. s časopisy Private Eye Magazine nebo s novinami Daily Mail či London Sunday Times
- Zúčastnil se mnoha výstav po celém světě, mj. v New Yorku, Montrealu, Sydney, Hannoveru
- Dlouhodobě spolupracoval se skupinou Pink Floyd na koncertních show pro slavné turné The Wall
- Byl produkčním designérem animovaného filmu Walta Disneyeho Hercules
- Napsal, režíroval a podílel se na mnoha filmových scénářích a dokumentech pro BBC a Channel 4
- Vytvořil titulní animaci pro britský komediální seriál Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére
- V roce 2008 mu královna Alžběta II. udělila řád britského impéria
- V současnosti spolupracuje s Rogerem Watersem, pro kterého navrhl animovanou projekci k turné The Wall