První nazvaná Matamore vznikla ve spolupráci seskupení Cirque Trottola s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu Petit Théâtre Baraque. Vzápětí měl světovou premiéru společný projekt zpěvačky a houslistky Ivy Bittové a kanadsko-francouzsko-belgického souboru La Compagnie du Poivre Rose. Na tomto projektu se Letní Letná produkčně podílela.

Už první produkce přesvědčila publikum, že klauni a akrobaté žonglující a létající vysoko ve vzduchu snad popírají zákony gravitace. Takřka na dosah diváků předvedli v kruhové aréně podívanou veselou i smutnou, drsnou i dojemnou, ale především hluboce lidskou.

Na své si přijdou i děti

„Zatímco na první ročník přišlo na 6000 lidí, loni jich program přilákal pětkrát tolik. Letos nabízíme čtyři velká představení denně - přibylo nám jedno šapitó - a další produkce v menších scénách a stanech," řekl ředitel festivalu Jiří Turek. Podle něho tvoří příjmy z prodeje vstupenek 80 procent rozpočtu. I proto cena u některých vystoupala až na 580 korun.

Letní Letná tradičně věnuje pozornost dětem. Najde se tu spousta představení určených pro celou rodinu, ale pořádají se i cirkusové dílny, kde si mohou děti zkusit žonglování či chůzi po laně.

Od běžného cirkusu se ten „nový" odlišuje tím, že strhující akrobatické kousky doplňuje o příběh, estetiku, poetiku a emoce, tedy podívanou a zážitky až divadelní. Přitom řada v Praze vystupujících umělců nepopírá své zkušenosti s klasickým cirkusem. „Bylo to obohacující, ale i publikum je tam jiné. Myslím si, že nějaká pevná hranice neexistuje. Navazujeme na tradice a necháváme se nosit na ramenou těch, kteří tu byli před námi," charakterizoval to na setkání s novináři jeden z nich.

Vystoupí i La Putyka

Diváci to mohou posoudit až do začátku září. Už v pondělí bude mít premiéru další projekt francouzského souboru Cirque Inextremiste, založený na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových lahví. Novinku představí vítězové televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, k níž oslovili další akrobaty a tanečníky.

Poprvé bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda spojující akrobacii, experimentální žonglování a tanec s interaktivní projekcí a videomappingem. Cirk La Putyka v Praze představí inscenaci Dolls. Uskuteční se řada open air představení přístupných zdarma.