„V části, která se bude odehrávat v NoDu je kapacita 200 lidí, tam se odehrají takzvané Erasmus Talks, kam jsme pozvali pět absolventů programu, které ta zkušenost nějakým způsobem významně ovlivnila," řekla ČTK Lucie Durcová z DZS. O svých zážitcích z Erasmu by tu měl povídat například David Semerád, který nyní žije v kalifornském Silicon Valley, kde spoluzaložil firmu na vývoj mobilních aplikací.

Do galerie ROXY, kde bude večer hudební vystoupení, by podle organizátorů mohlo dorazit až tisíc lidí. K vidění zde budou také fotky, mimo jiné z vlajkových průvodů Flag Parade zahraničních studentů v ČR nebo z cestování panenek, které nechal vyrobit DZS a někteří účastníci výjezdů do zahraničí je vozí s sebou jako maskoty.

Erasmus začal v roce 1987 

Erasmus začal fungovat v západní Evropě v roce 1987 jako výměnný program pro studenty vysokých škol, Česko se do něj zapojilo v roce 1998. Program umožnil studovat a získávat první pracovní zkušenosti v zahraničí již více než devíti milionům Evropanů, z toho více než 280.000 Čechů, uvedla nedávno europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se Erasmem zabývá v Evropském parlamentu ve výboru pro kulturu a vzdělávání.

Počet lidí, kteří s Erasmem vycestují, se stále zvyšuje. Nynější rozšířený program Erasmus Plus zahrnuje několik vzdělávacích a výměnných programů i pro střední školy a učňovské obory, ale i výměnné pobyty pro učitele, dobrovolnickou činnost a sport. Programu se účastní 33 zemí, včetně zemí mimo EU - Turecka, Makedonie, Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Rozpočet pro období 2014 - 2020 je 14,7 miliard eur.

Čeští účastníci Erasmu jezdí od začátku nejraději do Německa. Dalšími populárními cíly Čechů jsou Francie, Španělsko, Velká Británie, Portugalsko nebo Rakousko. Naopak do ČR jezdí nejčastěji lidé ze Španělska, Francie, Turecka, Německa a Polska.