„Je to něco, jako by se Matrix setkal se Star Wars a hudbou Queen," popisuje muzikál We Will Rock You australský zpěvák a herec MiG Ayesa. Právě třiačtyřicetiletý Australan v show ztvárnil hlavní roli, postavu, jež se jmenuje Galileo Figaro. Příští týden s muzikálem, ve kterém zaznívají písně kapely Queen, přijíždí premiérově do Česka. A jak říká, první návštěva naší země to nebude jen pro muzikál, který už jedenáct let obráží světová pódia, ale i pro něho samotného. Hrajete hlavní roli v muzikálu, který je plný skladeb Queen. Jméno vaší postavy Galileo Figaro ostatně zaznělo už v roce 1975 v největším hitu kapely, v písni Bohemian Rhapsody.

Jaký jste měl ke Queen vztah předtím, než jste dostal tuto muzikálovou roli?
Vždycky jsem byl fanouškem Queen. Líbí se mi, že nikdy nebyli klasická rocková kapela. V jejich hudbě je něco navíc, zní velkolepě a dramaticky, ale nemyslím, že by byla patetická. Setkává se v ní místy i poměrně tvrdý rock s krásnými melodiemi. A mimochodem, Bohemian Rhapsody byla jedním z prvních singlů, který jsem si koupil. To se přitom bavíme o 70. letech, takže už je to pořádně dávno, byl jsem ještě dítě, a když jsem si mohl koupit nějakou desku, byl to svátek. Dnes, poté co se Bohemian Rhapsody v různých anketách umístila mezi nejvýraznějšími písněmi 20. století, už se tomu ani nechce věřit, ale moc nechybělo a skladba mohla zapadnout. Rádia v Británii ji dlouho nechtěla hrát, šestiminutový singl, ve kterém se prolíná rock s operními prvky, přišel řadě dramaturgů divný…

Jak se na první poslech zamlouvala Bohemian Rhapsody vám?

Věříte, že se mi taky zdála divná? Když po třech minutách přišel ten předěl a Freddie začal zpívat „Galileo, Galileo…," říkal jsem si, že ti chlápci, co to dali dohromady, musejí být šílení. Nevíte, jestli je to rock, pop, opera, nebo se někdo zbláznil. Ale je to věc, která vám nedá. Chcete si ji pustit znovu, a pak už je vám úplně jedno, co to je. Právě v tom byla ohromná síla Queen, dokázali spojit mnoho žánrů a zároveň se nebrali nikdy až tak úplně vážně, i v písni jako je Bohemian Rhapsody je prostor pro silnou nadsázku. Dávno před muzikálem We Will Rock You tady byla stejnojmenná skladba.

Queen ji nahráli v roce 1977 jako úvodní píseň desky News of the World. U nás v Česku je neodmyslitelně spojená s ledním hokejem, máte ji taky zafixovanou s některým sportem?

S ledním hokejem to zrovna není, ten se u nás moc nehraje (směje se). Ale We Will Rock You je univerzální sportovní hymna. Můžete ji pustit na basketu, americkém fotbalu, všude. Ale funguje to i u nás v divadle. Je to totiž skladba, která má ohromný náboj, jako by vám říkala: Musíš to udělat, musíš to zvládnout, teď, nebo nikdy!

Vy jste to zvládl, stal jste se součástí muzikálu plného písní vaší oblíbené kapely. Jak k tomu vůbec došlo?

Vyrůstal a žil jsem v Austrálii, až do doby, kdy jsem se v roce 2002 oženil a přestěhoval se do Londýna. Krátce nato měl muzikál We Will Rock You premiéru. Vzpomínám si, že to byla jedna z nejočekávanějších akcí roku, sehnat lístky nebyla žádná sranda. Takže jsem se dostal někam do zadní řady. Seděli jsme tam se ženou, bylo to vůbec první představení, co jsem v Londýně viděl. A vybavuji si dodnes, jak jsem si říkal: Tak tohle bych chtěl dělat! Chci v tom hrát a zpívat! Takže když jsem se dozvěděl, že původní představitel hlavní role s účinkováním skončil a bude konkurz, hned jsem to zkusil. Absolvoval jsem asi osm různých zkoušek, nebylo to nic snadného.

A roli jste nakonec dostal…

Radostí jsem se rozplakal. Bylo to pro mě něco jako vyhrát Oscara. Když jsem přišel do Londýna, měl jsem pár kufrů, spoustu starostí a malou roli v muzikálu Rent. Osm měsíců nato jsem dostal hlavní roli v největším muzikálu na West Endu. Nepopsatelný okamžik!
Jak na tento úspěch reagovalo vaše okolí? Předtím jste sice dělal spoustu hudebních a divadelních projektů, účastnil jste se dokonce i reality show, ve které jiná slavná kapela, INXS, hledala nového frontmana po Michaeli Hutchenceovi. Dostal jste se tehdy mezi nejlepší tři. Ale tohle bylo něco úplně jiného. Máma je lékařka a táta právník. Vždycky to brali tak, že dělám něco, co je zároveň můj koníček, fandili mi, ale moc nevěřili, že bych se tím mohl uživit. Studoval jsem na univerzitě v Sydney žurnalistiku a filmovou produkci, a to, že jsem k tomu hrál v kapelách a občas se objevil v nějakém divadle nebo filmu, bylo spíš něco navíc. Když jsem pak domů z Londýna zavolal, že jsem dostal hlavní roli ve We Will Rock You, řekli mi, že možná bych se tomu opravdu měl věnovat, že to asi je práce, kterou bych měl dělat.
Měl jste příležitost se během práce na muzikálu setkat i s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem?

Ano, s oběma. Briana Maye jsem poprvé potkal už po představení muzikálu Rent, který jsem dělal před We Will Rock You. A pak jsem ho viděl na konkurzu, kde jsem přímo před Brianem zpíval We Are The Champions. Brian a Roger Taylor (bubeník Queen – pozn. red.) jsou vůbec s celou show velmi osobně spojeni. Brian za námi třeba před jedním z představení přišel do šatny, povídal o tom, jak si představuje postavu, kterou hraji, dal mi pár dobrých rad a nakonec mě přátelsky poplácal po zádech. Po představení pak chválil můj výkon. Brian je ohromně sympatický a inteligentní člověk. A líbí se mi, že se o muzikál s Rogerem hodně zajímají, není to tak, že by show jen zaštítili svými jmény, skutečně hodně řeší, jak to celé vypadá a ladí s hudbou Queen.

Říkal jste mi, že muzikál We Will Rock You působí trochu jako setkání Matrixu a Star Wars. Queen se vždy hodně spojovali se sci-fi žánrem a adventurami, ať už to bylo ve filmech Flash Gordon, Highlander či počítačové hře The Eye. Čím to podle vás je?

Určitě velkou roli hraje, že Brian May je astronom a velký fanoušek Star Wars. Hudba Queen, která zní chvílemi tak trochu nadpozemsky, se podle mě k tomu hodí.

Jste také fanouškem sci-fi?
Samozřejmě, jinak bych v téhle show ani nemohl hrát (směje se).

A ve věčných debatách fanoušků, zda jsou lepší Star Wars nebo Star Trek, hájíte kterou stranu?

Vždycky jsem byl velkým fanouškem Star Wars. Proti Star Treku jsem nic moc neměl, bavil mě, ale Star Wars prostě byly nej. Pak jsem však viděl nový Star Trek, který točil J.J.Abrams v roce 2009, a ten mě dostal.

Jak vypadá takový běžný den, když jste na turné?
Vzbudím se a každý den si jdu zacvičit a zaběhat. Je to sport, ale je to také příležitost poznat město, ve kterém vystupujeme. Což mě vůbec hodně baví, často se procházím po městech a fotím a natáčím, vedu si z turné na webu takový videoblog. Na scénu pak přicházím několik hodin před show. Vystoupení začíná zpravidla v osm večer, v divadle jsem v pět. Dáme si zvukovku, nějaký warm up, rozezpívám se a už to začíná. 

V Praze budete s muzikálem rovnou tři dny, takže si taky uděláte čas na natáčení a focení města?

Rozhodně! Myslím, že si s kamerou pořádně užiju (směje se). V Praze ani v České republice jsem zatím nebyl, takže se na to obzvlášť těším, je to pro mě jedna z nejočekávanějších zastávek na turné. Asi si budu muset přikoupit pár paměťovek, abych všechny fotky a videa vůbec měl kam uložit. Moc se k vám těším!

Infobox: We Will Rock You
Muzikál We Will Rock You z dílny Queen a Bena Eltona je na základě úspěšného turné po Velké Británii poprvé na sérii představení po světových arénách. V muzikálu zazní 24 největších hitů skupiny Queen. Příští týden bude premiérově v České republice.
24. dubna (st) - ČEZ Arena, Ostrava - 19.00
26. dubna (pá) - O2 Arena, Praha - 20.00
27. dubna (so) - O2 Arena, Praha - 15.00
27. dubna (so) - O2 Arena, Praha - 20.00
28. dubna (ne) - O2 Arena, Praha - 19.00