Velkého ohlasu se dočkal také olej českého malíře 19. století Stephana Leopolda s názvem Krajina před bouří, jehož cena se z původních 280 tisíc zvedla na téměř jeden milion korun. Nové majitele mají i Venuse / Come Hither od Ladislava Sutnara, Pastorále od významné osobnosti slovenského malířství Jana Hály nebo obraz s magickým názvem Der-es-Zor od Ludwiga Bluma.

Nejdráže prodaným dílem v březnové aukci Dorothea se stala Krajina před bouří od Stephana Leopolda, významného českého malíře 19. století, žáka Maxe Haushofera a autora řady půvabných horských krajin. Díky zvýšenému zájmu v sále i na telefonu se vyvolávací cena 280 tisíc korun nakonec přetavila ve finálních 960 tisíc korun.

Zvláštní emotivní hodnota

Aukce také ukázala, že milovníky umění stále oslovují poetická díla Josefa Lady. Jeho Zima na vsi z roku 1942 se prodala za 900 tisíc korun. Pohádkové obrazy hrusického malíře, který neviděl na jedno oko a jehož oblíbeným tématem byla právě zima, má pro české milovníky umění zvláště emotivní hodnotu. Ukazují na to úspěšné prodeje Ladových jiných děl, například kvaše Mikuláš, čert a anděl z roku 1944, který Dorotheum vydražilo za více než jeden milion korun před třemi lety.

S cenou 900 tisíc korun opustila aukční sál také Venuse / Come Hither z roku 1965 od českého designéra, grafika a malíře Ladislava Sutnara. Dílo vzbudilo zájem nejen díky osobitému autorovu stylu a reprezentativním rozměrům, ale i proto, že bylo v minulosti publikováno a několikrát vystaveno.

„Potvrzuje se, že aukce Dorothea přitahují pozornost nejen českých milovníků umění, ale máme co nabídnout i zahraničním sběratelům. Důkazem toho je prodaný obraz Der-es-Zor od Ludwiga Bluma, který přilákal do Prahy četné zájemce z Izraele. Do našich dražeb také pravidelně zařazujeme umělce, kteří jsou vysoce ceněni u slovenských sběratelů, aktuálně tedy Jana Hálu s olejem Pastorále, který se stal jednou z nejžádanějších položek z katalogu," vyjmenovala ředitelka české pobočky Dorotheum Mária Gálová.

Vášniví zájemci z Izraele

Obraz Pastorále Jana Hály, jihočeského rodáka, který ale celoživotně zakotvil a tvořil ve slovenském Važci, se prodal za 600 tisíc korun. Dražba Blumova plátna Der-es-Zor z roku 1930 skončila s více než pětinásobným nárůstem vyvolávací ceny, na částce 336 tisíc korun. Cenu vyhnali vášniví zájemci z Izraele, kde autor prožil velkou část svého života a patří tam mezi vysoce žádané umělce.

V aukci Dorothea si dobře vedly i originální lepty na papíře Bohuslava Reynka, s jehož tvorbou se mohli dražitelé blíže seznámit v roce 2014 na úspěšné výstavě v pražské Valdštejnské jízdárně.

Čtěte také: Masarykovo křeslo bylo vydraženo za více než milion korun