„Dá se říct, že dnešním setkáním počínáme dítě, protože premiéra projektu bude za devět měsíců. Bude se jednat o hudební i společenskou událost. Chci seznámit širší publikum s tím, že právě v Praze se uskutečnila světová premiéra Dona Giovanniho, protože to možná všichni nevědí," uvedl na setkání ve Stavovském divadle Domingo, který se na projektu bude podílet jako dirigent, umělecký šéf a propagátor české kulturní historie. „Koncertem chci upozornit na výjimečnost Prahy jako města prosáknutého kulturou," dodal.

Původně měli vystupovat jen vítězové soutěže

V hlavních rolích se v Praze v Donu Giovannim představí úspěšní účastníci soutěže Operalia, kterou organizuje právě Domingo. „Původně měli v Praze vystupovat jen vítězové soutěže. Postupně jsem ale dozrál k myšlence, že by bylo správné dát možnost také českým pěvcům a pěvkyním. Dnes se uskuteční první náslechy," řekl novinářům Domingo, který při dirigování díla využije kopie původní partitury.

Tuzemští pěvci mají šanci dosáhnout na role Masetta (bas) a Elvíry (soprán). Jednou z dvaceti uchazečů o roli v Donu Giovannim je operní pěvkyně Ester Pavlů, která se zúčastnila odpoledního přezpívání před Domingem a jeho ženou Martou. „Dostat se vůbec jenom do kontaktu s někým, jako je Domingo, je pro mě úžasné. Musím říct, že před někým takovým zpívat je obrovská tréma a já jsem dnes podala takový výkon, že vím, že umím zpívat lépe. Asi nejde jít před takového člověka se sebevědomím," konstatovala pěvkyně Pavlů. 

Hudebníci vystoupí na vyvýšeném orchestřišti, aby na ně bylo lépe vidět. Má to připomenout, jak vypadala původní premiéra Dona Giovanniho pod Mozartovou taktovkou, která se uskutečnila v někdejším Nosticově divadle v říjnu 1787.

K narozeninám dostal knihu s ilustracemi Alfonse Muchy

Za organizací připomínky premiéry opery Don Giovanni stojí spolek Domingo-Mozart-Prague. „Společnost byla založena kvůli téhle události, ale časem možná přibude další spolupráce s Domingem, třeba i v rámci soutěže Operalia," sdělil zástupce společnosti Radek Hrabě.

Myšlenka dirigovat Dona Giovanniho prý Dominga napadla při jeho soukromé návštěvě Prahy před několika lety. Do metropole v neděli dorazil i se svoji ženou Martou. Ke svým 76. narozeninám, které oslavil 21. ledna, od pořadatelů setkání dostal knihu s ilustracemi Alfonse Muchy.

Domingo bude dirigovat jen dvakrát

Domingo bude Dona Giovanniho s orchestrem Národního divadla dirigovat jen dvakrát. Stavovské divadlo bude poté nadále uvádět současnou inscenaci, kterou roku 2012 nastudovalo režijní duo Skutr. Dona Giovanniho již Domingo dirigoval ve Washingtonu či v newyorské Metropolitní opeře.

Žádná jiná ze světových oper nemá tak úzký vztah k Praze jako právě Mozartův Don Giovanni. Autor ji psal přímo pro Prahu a v roce 1787 ji při premiéře také osobně dirigoval.

Čtěte také: Hra Kdo je tady ředitel? oslaví ve Švandově divadle 300. reprízu