„Věříme, že dílo slavného filmaře přináší naději na rehabilitaci zájmu o mimořádnou knihu, jejíž český překlad vyšel již před třiceti lety," sdělil novinářům ředitel vydavatelství Vyšehrad Pravomil Novák.
Čtěte také: Spisovatel Bohumil Hrabal: Jaká místa v Praze měl rád
Jeho tvorbu ovlivnil křest
Romanopisec, kritik a dramatik Endó (1923 až 1996) patřil k příslušníkům takzvané třetí poválečné generace japonských spisovatelů. V 11 letech byl pokřtěn, což zásadně ovlivnilo jeho život i tvorbu, a odráží se to také v románu Mlčení.
Vzorem pro hlavní postavu románu se stal osud italského misionáře Giovanniho Battisty Sidottiho. Kniha vypráví příběh jezuitů, přijíždějících do Japonska v první polovině 17. století, kdy je v zemi katolická víra zakázaná, styky s evropskými zeměmi omezovány a nežádoucí vetřelci krutě trestáni. Autorkou překladu je japanoložka Libuše Boháčková.
Scorsese setkal s papežem Františkem
Oscarový režisér Scorsese do hlavních rolí Mlčení obsadil vycházející hollywoodské hvězdy Adama Drivera a Andrewa Garfielda. Scénář napsal Scorsese společně s Jayem Cocksem, se kterým už spolupracoval na filmech Gangy New Yorku a Věk nevinnosti.
Po speciální projekci ve Vatikánu, kde film zhlédly tři stovky jezuitů, se Scorsese setkal i s papežem Františkem a daroval mu japonský obraz Panny Marie ze 17. století. Film natáčený na Tchaj-wanu mimo jiné řeší dilema, nakolik kněz nese vinu za utrpení těch, kdo ho následují.
Čtěte také: Festival otrlého diváka odstartuje na konci února
Scorsesemu trvalo 15 let, než měl v ruce scénář, s nímž byl spokojený. Později na projekt obtížně hledal peníze. Snímek nebyl zařazen do nominací na Zlaté glóby ani do cen Screen Actors Guild Award, které uděluje americká odborová herecká organizace.