"Člověče, já myslel, že od povodní v Karlíně už skoro Cikáni nejsou. Kde se tady všichni vzali?," mudroval v neděli odpoledne na lavici u venkovního sezení jednoho z barů na Křižíkově ulici muž středního věku. Zjevně tím narážel na fakt, že ulicí chodily hloučky vyšňořených Romů ověšených zlatými řetězy. "Večer začíná tady v kasárnách Khamoro," dostalo se mu poučení.

Zdroj: Deník / Richard Šedý

Za dobu své existence se Khamoro etablovalo ne jako setkání jedné komunity, ale coby celospolečenská kulturní událost, kterou se Praha a celá Česká republika mohou pyšnit. Akci už zdaleka nenavštěvují jen Romové. Na parketech tančí a v sálech se baví všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti. A právě to je jeho hlavní poslání, uvádějí organizátoři na svých stránkách.

Monika Mihaličková.
Bývalá poslankyně Mihaličková: Mladí Romové jsou ambicióznější než rodiče

V průběhu celého týdne se na různých místech  v metropoli uskuteční spousta zajímavých akcí, na některé z nich je vstup zdarma. Jedním z vrcholů pak bude páteční defilé účastníků v centru Prahy. Kompletní seznam událostí najdete na stránkách festivalu.

Khamoro pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Zakladateli a autory konceptu Světového romského festivalu jsou manželé Jelena a Džemil Silajdžić, kteří opustili rodné Sarajevo po válečných konfliktech v bývalé Jugoslávii. Festival vždy podporovalo mnoho významných osobností, od respektovaných politiků jako byl Václav Havel nebo jsou Daniel Herman a Adriana Krnáčová, až po populární hvězdy Terezu Maxovou, Vladimíra 518, Jana Cinu a mnoho dalších. 

Vepřín v Letech u Písku.
Rasová diagnóza: Cikán. Na festivalu Khamoro začíná výstava o romském holokaustu