Muzikálová Alenka v kraji zázraků není, jak by někdo čekal, pouhým překlopení knih Alenka v kraji zázraků, či v zemi za zrcadlem, ale je jimi pouze inspirovaná. Příběh s výpravným obsazením, ve kterém se prolíná každodenní současnost s původními románovými výjevy.

Tak trochu netradiční Alenka 

Alenka (hrají Anna Julie Slováčková, Michaela Sejnová či Brigita Cmuntová) je nešťastná šestnáctiletá dívka vyrůstající v nefunkční rodině, která hledá sama sebe. Díky zrcadlu jako už malá Alenka (Kateřina Průšová, Viktorie Tandlerová a Alžběta Hujerová) však objevuje kouzlo zázračného světa s neomezenou fantazií, nad kterým se tají dech.

Alenka například řeší vztah se svou matkou Bílou Královnou (Dagmar Patrasová, Michaela Kuklová), která je v reálném světě zmítaná svými pracovními i osobními problémy, ale také nevěrou svého charizmatického, leč věčně uspěchaného manžela Bílého králíka (Bořek Slezáček, Ernesto Čekan). Ten stále utíká za panovačnou Srdcovou Královnou (Martina Pártlová, Michaela Nosková či Michaela Zemánková).

Kostýmy se šily v Praze a Brně 

Napínavý děj je doprovázen skvělou hudbou Vašo Patejdla, byl původně koncipovaný převážně pro děti, vzhledem k jeho aktuálnímu zpracování však osloví i teenegery či dospělé. Scénář z pera manželů Jana a Aleny Pixových, pak umocňuje viktoriánská scéna a mnohobarevné, do detailu propracované kostýmy od Martina Černého, který je současně uměleckým šéfem technického provozu Národního divadla a držitel ceny Alfréda Radoka.

„Tvorba kostýmů pro tak obsáhlý muzikál byla výzva," uvádí Martin Černý a dodal: "Téměř stovku kostýmů jsme šili společně s Martinou Tothovou a Luckou Halgašovou v několika dílnách v Praze i Brně."

Nejsložitější byly želví krunýře 

Podle producentky Lenky Pixové byly nejnáročnějšími kostýmy želví krunýře zejména pro dětské role a kostým Houseňáka. Na šaty královen padly desítky metrů látek a jejich korunky pocházejí z dílny Šenýr Bijou, kterou mnozí znají z minulých let coby tvůrce korunek pro soutěž Miss.

„Korunky královen se zdají jako detail, ale i ty jsou v prvotřídní kvalitě od Olgy Kopalové z firmy Šenýr Bijou v hodnotě desítek tisíc korun," uzavřela producentka muzikálu o Alence Lenka Pixová.

Charakteristika postav v Alence v kraji zázraků:Alenka 16 let (Anna Julie Slováčková, Brigita Cmuntová, Michaela Sejnová)
současná holka, která, jak to v tomto věku bývá, hledá sama sebe, hledá smysl života, neví si s tím rady, neví co by měla v životě dělat, protože nemá nikoho, kdo by jí pomohl, poradil. Rodiče na ni nemají čas, s bratrem si vůbec nerozumí, takže jedinou její poradkyní je spolužačka kamarádka Šárka, přezdívaná Šklíba. Alenka je po celou dobu oblečená moderně, vkusně, značkově.

Malá: Alenka 12 let (Kateřina Průšová, Viktorie Tandlerová, Alžběta Hujerová),
Alenka z původní pohádky o Alence v říši divů, oblečená jako v té pohádce před sto lety. Protože patří do té pohádkové říše divů, je tu jako doma a tu současnou starší Alenku říší zasvěceně, ale dětsky provází.

Šárka 17 let, přezdívaná Šklíba, (Ivana Korolová, Andrea Hauerová, Elis Ochmanová)
exotičtějšího vzhledu, Alenčina spolužačka a nejlepší kamarádka, v pohádkové říši se převtělí do Kočky Šklíby. Na rozdíl od Alenky je bezstarostná, veselá, prostořeká až drzá, obléká se podle svého laciného leč výrazného vkusu a to i jako kamarádka Šárka, i jako Kočka Šklíba.

Máma Alenky 45 - 50 let (Dagmar Patrasová, Michaela Kuklová), v pohádkové říši jako Bílá královna, jako matka zcela zaneprázdněná svými pracovními i osobními problémy, na děti nemá čas a i kdyby chtěla, už to nějak neumí, jako Bílá královna je taková, jakou by ji Alenka chtěla mít – laskavá, moudrá, chápavá.

Otec Alenky 45 - 50 let v pohádkové říši jako Bílý králík (Bořek Slezáček, Ernesto Čekan),
otec v nejlepších letech, charizmatický fešák, uznávaný dirigent opery, na rodinu nemá čas, protože má moc práce a hlavně milenku, operní zpěvačku, v příběhu nazývanou Srdcová královna. Oblečený ve fraku.

David 20 let, bratr Alenky
v říši divů Zajíc Březňák (Filip Hořejš, Štěpán Piller),
klidný, tichý, spíš technický typ, introvert, nekriticky obdivující svého o rok staršího kamaráda Ferdu. Co Ferda řekne, nebo udělá, je pro Davida svaté. Zevnějšek moc neřeší, přesto je oblečený podle normální současné teenagerovské módy.

Ferda 20 let, kamarád Davida a v pohádkové říši Kloboučník (David Gránský, Marek Lambora, Filip Hořejš),
frajer, všechno ví a zná, nic nebere vážně, ze všeho a ze všech si dělá legraci, vede rádoby dvojsmyslné vtipné řeči, holky naprosto podceňuje, i když se jim líbí, o čemž dobře ví. Oblečení velmi moderní a jeho prvky se výrazně zachovají i v přehnaně ujetém skoro rockovém oblečení Kloboučníka.

Srdcová královna 30 let (Martina Pártlová, Michaela Zemánková a Michaela Nosková),
zpěvačka a milenka, za kterou otec stále pospíchá, je to panovačná, rozmazlená, namyšlená, naparáděná husička. Všeobecně známý typ milenky. Jako pěvkyně i jako Srdcová královna oblečená vyzývavě a draze.

Černá královna 40 let (Jana Zenáhlíková, Michaela Zemánková a Michaela Nosková),
neupřímná kamarádka matky a šachová sokyně Bílé královny.

Pavlínka/Pavlík – Plška/Plh, (Filip Vlastník, Barbora Boháčová, Agáta Tandlerová, Radek Raděj), dítě 4-5let, sestra/bratr Ferdy, roztomilá(ý), prostořeká(ý), ukecaná(ý).

Bublifuk, bratr (dvojče) Bublifíka (Jan Fanta, Petr Ryšavý),
Bublifík, bratr (dvojče) Bublifuka, (Juraj Čiernik, Richard Pekárek),
veselí dobrosrdeční tlouštíci, muzikanti, kytaristi, ale vášniví gambleři, co vydělají, prohrají.

Houseňák (Felix Slováček jr., Petr Kutheil),
asi 30 let, typický lehce ujetý moudrý feťák, vznášející se v oblacích.

Lilie Lída (Tereza Neradová, Veronika Boháčová, Kiki Petráková),
anorektička, mladinká, vyzáblá, průhledná.

Liliák, (Lukáš Randák, Jakub Kudrnáč), její ctitel.
Matka Lilie, (Vlasta Žehrová, Barbora Rainišová), autoritativní, silné postavy.
Valibuk, 20 let (David Bouša, Petr Šudoma), zavalitější postavy, celkem inteligentní dobrák, šikanovaný.
Srdcový voják (Václav Procházka, Martin Hubeňák).
Paželv (Ernesto Čekan, Petr Macháček), alkoholik, depresivní tvor, v hlavě to má trochu pomatené.
Voják - Posel (Víťa Bečvář, Olda Smysl).
Hokus - Černý rytíř / Sprejer (Aleš Kohout, Lukáš Adam).
Pokus - Bílý rytíř (Miroslav Hrabě, Jan Vlas).
Kouzelník (Matyáš Kožíšek, Dominick Ross, Mikuláš Matoušek).