V inscenaci si zahrají například Jaroslav Satoranský, Jan Šťastný, Naďa Konvalinková, Svatopluk Skopal, Otakar Brousek ml. či Vendulka Křížová. Autor úpravy Jan Vedral věnoval hru 110. narozeninám Divadla na Vinohradech.

Příběh o těch, kdo vybudovali nejen divadlo, ale i celé Vinohrady

Našel příběh, který souvisí s generacemi těch, kdo vybudovali nejen divadlo, ale i celé Vinohrady. „Jakmile mi došlo, že sotva najdu v české literatuře zdařilejší portrét několika generací rodin, které stály u zboření pražských městských hradeb a u vybudování Královských Vinohrad a k nim tehdy přidruženého Žižkova, než jsou Sňatky z rozumu," komentoval svůj úkol.

Zkusil ve spolupráci s Lipusem a Čepkem nakonec z té obrovské látky „vzít míru" pro konkrétní vinohradské jeviště a konkrétní herce.

„Když se radní tehdy samostatného města Královské Vinohrady rozhodli, že na tehdejším Purkyňově náměstí postaví pro místní vlastní divadlo, konali rychle a „za své". Nápadně se tak podobali Neffovým gründerům české moderní společnosti, spíše dokonce Nedobylovi než Bornovi. Z venkovanů, potomků selských a řemeslnických rodů se vypracovali na čelné představitele měšťanstva a měli i kulturní potřeby. Jen díky jejich úsilí vzniklo roku 1907 naše divadlo," vysvětlil. Další české generace se podle něj za 110 let na podobný čin už nezmohly.

Vladimír Neff se narodil 13. června 1909 v rodině známého pražského obchodníka s potřebami pro domácnost. Absolvoval Vyšší obchodní školu v Ženevě a prošel stážemi ve Vídni a v Brémách. Jeho snem však bylo stát se spisovatelem, což se mu povedlo. Kromě pentalogie Sňatky z rozumu k jeho nejvýznamnějším dílům patří trilogie Královny nemají nohy nebo román z prostředí pražské Kampy Třináctá komnata.