Do poloviny letošního roku je naplánováno osm představení v hudebním nastudování Aleše Hávy a v režii Steva Josephsona, který má zkušenosti z americké i britské scény.

V Česku pomáhal manželům Danovi a Mirjan Landovým s projektem Klíč králů (uvádí pražské divadlo Broadway). A právě Mirjam Landa stojí za Rentem jako producentka.

„Před nabídkou Steva jsem o Rentu slyšela, ale nevybavila jsem si z něj žádnou konkrétní písničku, takže jsem začala dílo vyhledávat na internetu a koupila si album. S velkým překvapením jsem zjistila, že několik písniček znám, aniž bych věděla, že jsou z tohoto muzikálu," uvedla Mirjam Landa na adresu inscenace, která bude uváděna v angličtině s českými titulky.

S břemenem AIDS

Její příběh, vyprávějící autentickým jazykem a moderní rockovou hudbou o skupině mladých umělců z New Yorku, kteří se snaží tvořit a přežít s břemenem AIDS, je inspirován operou La bohème Giacoma Pucciniho. Autor Jonathan Larson na svém nejslavnějším díle pracoval sedm let. Jeho první repríza byla naplánována na 25. ledna 1996 Larson se jí a následně mimořádně kladného přijetí diváky však nedožil. Zemřel předcházející noci z 24. na 25. ledna na disekci aorty.

Rent má na svém kontě řadu ocenění (Pulitzerova cena či čtyřikrát Tony Award), s více než pěti tisíci reprízami se stal devátým nejdéle uváděným muzikálem v broadwayské historii. Poslední představení se konalo 7. září 2008, v roce 2005 vzniklo stejnojmenné filmové zpracování.

Na jevišti se musím krotit…

„Účinkovat v tomto muzikálu bylo mým snem. Díky němu jsem se vlastně pro svou profesi rozhodla, moc jsem si jednou chtěla zahrát hrdinku Mimi, která mi obrovsky ovlivnila život," říká herečka a zpěvačka Michaela Doubravová.

„Filmovou verzi Rentu jsem viděla asi dvacetkrát, tu divadelní broadwayskou asi tak patnáctkrát a vždycky jsem brečela. Brečela jsem i při každé zkoušce, nemůžu si pomoct, ten muzikál má pro mě až neskutečnou sílu. Na jevišti se musím krotit, protože bych jinak druhou půlku představení, kdy umře jedna z hlavních postav na AIDS, neodzpívala," dodává Doubravová, která je jednou z několika českých zástupců hereckého souboru, jež je tvořen i Američany.

Z těch dalších domácích účinkujících se mohou diváci těšit na Tomáše Vaňka, Romana Tomeše, Markétu Procházkovou či Zbyňka Frice. Všechny bude přímo na jevišti doprovázet živá kapela.