„Je to inscenace pro povzbuzení a potěšení těch, kteří se někdy pokoušeli, pokoušejí nebo se chtějí pokusit žít ve vztahu s jiným člověkem," řekl režisér Miroslav Hanuš, který se zároveň ujal obtížného úkolu - Peasových populárně-naučnou knihu o rozdílech mezi muži a ženami zdramatizovat.

Výsledkem má být vztahová revue, která by měla divákům ulehčit život, pomoci jim zorientovat se ve vztazích a zároveň je potěšit.

Knihy manželů Peasových zkoumají rozdíly mezi myšlením mužů a žen a využívají přitom poznatky z oboru výzkumu mozku, z evoluční biologie, psychologie či sociologie. Ty pak předkládají humorným a čtivým způsobem čtenářům.

„Když se podívám třeba na fakt, že muž nenajde máslo v lednici, nezasměju se tomu, že se bude u lednice rozčilovat, ale tomu nadhledu. Muž, který byl naprogramován, aby na sto metrů sledoval mamuta, prostě nenajde v lednici máslo, i když ho má přímo před nosem," naznačil Miroslav Hanuš.

Nadsázka a laskavost

„Mám to ověřeno, protože já jsem právě takovým mužem, který máslo nenajde. Mnohé vtipy jsou jednoduché, ale musím říci, že jsem se při čtení dost nasmál - nadsázce a laskavosti, s kterou je to podáno, " doplnil režisér.

V inscenaci nebudou chybět písně, živý orchestr a spousta humoru, který se však často dotýká věcí, jež ve skutečnosti příliš veselé nejsou.

„Já se vždycky snažím zabývat tématem, ve kterém zaznějí i vážnější tóny. A tématem vztahů mezi muži a ženami společnost žije. Vezměte si jen fakt, že padesát procent manželství se rozvádí, a když k tomu připočteme nesezdané, je to sedmdesát procent lidí, kteří řeší vztahové problémy. A to je docela věc k zamyšlení," zmínil Hanuš.

Značí to, že se rodinné hodnoty rozpadají. I když takovou záležitost podáme s nadsázkou, diváci se zasmějí, ale přiměje je to k přemýšlení," dodal režisér.

Čtěte také: Miroslav Etzler: Když mě pro hru oslovil Juraj Herz, neváhal jsem