Do finále postoupilo 15 autorů, především mladých lidí, kteří zaznamenali vzpomínky 75 pamětníků - svých sousedů, příbuzných či přátel, jejichž život ovlivnily pohnuté dějiny minulého století. Soutěží se ve třech kategoriích: žáci, studenti a dospělá veřejnost.

Kdo zvítězil v různých věkových kategorií 

„Vítězky žákovské kategorie ze Slovenska oslovily porotu příběhem babičky jedné z nich Eriky Papayové, plného útěků za druhé světové války i komplikací po osvobození, zapříčiněných německým původem rodiny," uvedla Holcová. Ve věkové kategorii 16 až 18 let zvítězila Ester Hadašová s příspěvkem S čistým svědomím ve špatném světě o filmařce Angelice Hanauerové, která po nuceném návratu z emigrace žila pod stálým dohledem StB.

Mezi dospělými zvítězili Tomáš Raiter a Eliška Raiterová. Zachytili strhující vyprávění nazvané Sedm životů Zdeňka Polanského, který se díky náhodě a přátelům dostal z tábora nacistů. Na svobodě byl jen krátce - znovu jej uvěznili poté, co jej na ulici poznal bývalý dozorce. „O soutěži jsme se dozvěděli na poslední chvíli a jsme moc rádi, že jsme příběh stihli zpracovat a odevzdat," řekla Eliška Raiterová. „Nejraději bychom se jím zabývali ještě dál," dodala.

Organizátoři připomínají nedávný průzkum

V internetovém hlasování o Cenu veřejnosti zvítězil Tomáš Chmel a jeho soutěžní příspěvek Můj bezva děda vzpomíná, pro který hlasovalo 653 lidí. Soutěže se zúčastní hlavně žáci a studenti základních a středních škol. Během čtyř let trvání soutěže pořadatelé dostali od 1400 přihlášených téměř 500 dokončených příběhů.

Organizátoři připomínají nedávný průzkum, podle nějž si 86 procent lidí myslí, že je důležité poznat své kořeny, ale informace o příbuzných si ve skutečnosti zjišťuje jen 44 procent z nich. „Zaznamenejte vyprávění lidí, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů," uvádí se v pravidlech soutěže.

Sdružení Post Bellum hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Vybudovalo největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě www.pametnaroda.cz. Databáze obsahuje nahrávky vzpomínek téměř 3000 pamětníků války, holokaustu a totalitních režimů.