„Jednou to bylo nahoře, jednou dole, ale život s Kájou byl vždycky fajn," uvedla v proslovu Saudkova manželka Jolana. Pohřeb zemřelého rodina zatím řeší.

V Galerii Art Salon S v Tančícím domě se v současné době koná výstava Saudkových erotických kreseb s názvem 18+, která bude pokračovat do 17. září. „Je to výstava o tématu, který mu byl nejbližší a který se protínal celou jeho tvorbou od padesátých let až do posledních dnů," řekla dcera zemřelého Berenika Saudková.

Na akci byl pozván i Saudkův bratr Jan. Známý fotograf, se kterým kreslíř v posledních letech neudržoval kontakt, však nedorazil. „Omlouvám svého otce, na tuhle událost se prostě necítil," uvedla Janova dcera Marie.

Pozůstalí po Saudkovi v budoucnosti plánují další výstavy. „Ty tátovy věci jsou natolik geniální, že by byla škoda je nevystavovat. Vzhledem k tomu, že Kája dělal hodně věcí, tak bude vždycky z čeho vybírat," sdělila Berenika Saudková.

V komatu od roku 2006

V nemocnici byl kreslíř od roku 2006, kdy upadl do komatu poté, co mu v krku zaskočilo sousto. Komiksy začal kreslit v 60. letech. Saudkovy kresby v roce 1966 použili scénárista Miloš Macourek a režisér Václav Vorlíček v jejich filmu Kdo chce zabít Jessii? a o čtyři roky později pak režisér Oldřich Lipský ve snímku Čtyři vraždy stačí, drahoušku, na kterém spolupracoval také s Macourkem.

Krále českého komiksu vytvořil z Káji Saudka zejména jeho nezaměnitelný styl: pevná, dynamická linka, nadsázka, ironický odstup, nezbytná erotika a také osobitý humor. Jeho neslavnějším dílem se stala Muriel a andělé z roku 1969, která byla před pěti lety vyhlášena nejlepším českým komiksem všech dob. Muriel dostala tvář a půvaby herečky Olgy Schoberové, hlavního záporného hrdinu generála Xerona vytvořil podle svého bratra Jana.

Kája Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze v rodině bankovního úředníka spolu se svým dvojčetem, nyní slavným fotografem Janem Saudkem. Na konci války se kvůli svému židovskému původu oba bratři dostali do speciálního koncentračního tábora pro dvojčata. Jen náhodou vyvázli živí a přežili válku i hrůzy holokaustu.