Podle pořadatelů přenosů do kin bude i se záznamy přenosů celkem 90 a kabaret zlomí rekord v počtu diváků, kteří v ČR sledují najednou přenos z divadla, dosud ho drželo Divadlo Járy Cimrmana.

Poslední záznam přenosu odstartuje v Plzni 

Do přenosu se zapojila kina v celé zemi, některá si kvůli tomu pořídila i satelit či jiné technické vybavení, uvedla Lucie Rozmánková za pořadatele přenosů do kin. Poslední záznam přenosu odstartuje ve 23.55 hodin v Plzni. Jsou ale i "kinaři", kteří odmítli přenos, reagovali tak třeba na kritiku místních, zejména starších občanů za to, že chtějí přenos představení uvádět.

Divadelníci vznikem inscenace reagovali na události související s udělováním státních vyznamenání, ve hře se kromě prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka objevuje i dalajlama, Jiří Brady, několik politiků i zpěvák Daniel Hůlka.

Divadlo opakovaně zvalo i prezidentova mluvčího 

Z těch, kteří se objevují na jevišti, dnes večer přijde ministr kultury Daniel Herman, ostatní zvaní se omluvili, řekl dnes autor inscenace, ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Divadlo opakovaně zvalo na derniéru také Jiřího Ovčáčka. „Ten se však minulý čtvrtek omluvil s tím, že počátkem tohoto týdne bude mimo hlavní město. Zdali hodlá navštívit přímý přenos v některém z mimopražských kin, tiskový mluvčí na svém oficiálním twitterovém účtu neuvedl," řekli divadelníci.

Kabaret byl původně zamýšlený pro přátele 

Michálek hru napsal, jak uvádí na webu, s „použitím různých rozhovorů, textů, článků a jedné hry VH". Inspirací mu byla Zahradní slavnost Václava Havla a její postava Hugo Pludek. Novinářům v pondělí Michálek řekl, že kabaret byl původně zamýšlený pro pár přátel, od začátku byla s premiérou naplánována i derniéra.

„Kolem 6. listopadu nás napadlo, že se to nutně musí udělat hned, protože za 14 dní už to nebude nikoho zajímat," řekl v pondělí. Text vznikl podle Michálka asi za dva dny, od nápadu do premiéry uplynulo asi devět dní.

Pokračování kabaretu režisér nevyloučil 

„Teprve poté jsme pochopili, že se vlastně náhodou - ale asi to bylo ve vzduchu - podařilo cosi trefit (…) a pak se to rozjelo," popsal režisér nebývalý zájem publika, který inscenaci od začátku provází. Pokračování kabaretu zcela nevyloučil.

„To, co se dělo kolem Bradyů, nám přišlo nejen trapné, ale i absurdní, k tomu se divadlo může vyjadřovat. Kauzičky, které přišly potom, toho nedosahují (…) spíše ne, ale úplně vyloučené to není," uvedl.

Čtěte také: Derniéru Ovčáčka Čtveráčka uvidí lidé v 70 kinech, zájem ve velký