Málokterá kapela umí ohlásit novinky tak velkolepě jako Depeche Mode. V říjnu loňského roku si sezvala novináře z celé Evropy do Milána a oznámila zde vydání čtrnáctého studiového alba s názvem Spirit. Deník byl u toho a vyzpovídal také baskytaristu Andrewa Fletchera.

Fanoušci si desku užívají už od poloviny března. A několik kusů z ní uslyší i na koncertě v Praze 24. května v O2 areně.

| Video: Youtube

Taháky desky Spirit
Deska, která si drží typický sound bandu, přesto sem tam překvapí vlivy nových žánrů. Jasnými tahouny jsou dvě skladby Going Backwards a Where's the Revolution, které na pražské show zazní.

Hnacím motorem desky bylo rozčarování a hněv nad současným stavem Země. Přesto dílo nevnucuje názory ani řešení. Pouze klade otázky.

Perlík podruhé
Na fotografii k turné třímá frontman kapely David Gahan velký perlík. Symbol kladiva má kapela poměrně v oblibě. Není to poprvé, kdy jej můžeme vidět v souvislosti s Depeche Mode. Na třetím studiovém albu Construction Time Again bylo také. „Ano, text nové písně Revolution je docela politický, takže se k tomu hodí to kladivo," potvrdil Andrew Fletcher.

I zpěvák David Gahan sdělil, že politické výklady desky Spirit nejsou špatné. „Je kolem nás již příliš mnoho věcí, o kterých nelze mlčet."

O samotném vzniku desky se rozpovídal basák Depeche Mode. Každý muzikant bydlí někde jinde, takže se na nahrávání museli scházet, na což jsou ale již zvyklí.

Šlapali jsme do toho
V osmdesátých a devadesátých letech by byla vzdálenost mezi námi zřejmě problém. Tehdy jsme do toho hodně šlapali a chtěli jsme vydávat alba co nejčastěji a zároveň překonávat bariéry mezi zeměmi. Každý rok jsme měli turné. Teď ale máme celkem sympatický cyklus. Každého dva a půl roku jsme jako jedna rodina. Tvoříme desku a jsme na turné. Jinak se skoro nevídáme," popsal situaci Andrew Fletcher. „Ale funguje to dobře. Konkrétně s Martinem Gorem jsme dobří kamarádi. Já ho jezdím navštěvovat do Ameriky a on za mnou občas přijede do Londýna."

V rámci první části Global Spirit Tour vystoupí Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher před více než 1,5 milionem fanoušků v 32 městech v 21 zemích po celé Evropě.

Turné odstartovali 5. května ve stockholmské Friends Areně. Na Slovensku si vystoupení britské kapely užili již 20. května.