Památky uvnitř takzvaného Pražského židovského města patří už léta mezi nejnavštěvovanější v metropoli. Na okružní prohlídku Židovského muzea se v poslední době každoročně vydává kolem tři čtvrtě milionu lidí.

Den židovských památek, který připadá na nadcházející neděli, chce ale přitáhnout pozornost i k méně známým objektům dál od centra a samotné Prahy. Řada z těchto statků kulturního dědictví kvůli nacismu a komunismu chátrala po desetiletí a dočkala se snah o záchranu teprve nedávno.

„Ačkoliv je Den židovských památek zaměřen především na regionální památky, v Praze budou moci zájemci zdarma navštívit Jeruzalémskou synagogu, kde jsou na balkoně umístěny dvě stálé expozice dokumentující právě obnovu židovských hřbitovů a synagog po roce 1990,“ uvedl pro Deník Pavel Veselý, hlavní koordinátor akce.

close Židovské památky v Praze. info Zdroj: Deník zoom_in Projekt za čtvrt miliardy

Aktuální starost o židovské památky přibližuje expozice mapující obnovu patnácti objektů v deseti českých městech. V rámci projektu za více než čtvrt miliardy korun byly hlavně z peněz EU opraveny synagogy, bývalé rabínské nebo spolkové domy apod.

Jako součást největší investice do záchrany židovských památek v poválečné době byla v každém z patnácti míst instalována i tematická expozice včetně informací o místní židovské komunitě.

Židovská obec v Praze (ŽOP) má velkou zodpovědnost právě i za mimopražské památky, protože vlastní také 30 synagog a 175 židovských hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje. Proto patří ŽOP při rekonstrukci židovských památek mezi nejvýznamnější investory.

Samotná Jeruzalémská neboli Jubilejní synagoga je v péči restaurátorů poslední čtvrtstoletí, a postupně se jí tak vrací původní krása a barevnost. Dnes má židovský svatostánek opravenou uliční fasádu, částečně zrestaurovanou vnitřní dekorativní výmalbu, opravené vitráže a kompletně obnovená svítidla, včetně předtím chybějících lustrů v přízemí.

V roce 2016 pak bylo novodobou kopií nahrazeno původní venkovní schodiště, které bylo v havarijním stavu. Opravou a rozšířením prošly i toalety pro návštěvníky. Nejmladší pražská synagoga ročně přivábí desítky tisíc návštěvníků.

Zachraňují se i náhrobky

Napravovat devastaci židovských náhrobků z nedávné minulosti se snaží projekt Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů. Nalezené kameny, které za nacismu a komunismu často končily jako stavební materiál, se vracejí na původní místo. Díky iniciativě spolku Omnium byl naposledy začátkem týdne převezen z Prahy do slovenských Rusovců pietní kámen, pod nímž byla roku 1773 pohřbena žena jménem Chaje.

Do projektu mohou přispět i čtenáři Deníku. Pokud máte doma staré fotografie židovských hřbitovů nebo víte o nějakých zatoulaných náhrobcích, tak je nahrajte do kontaktního formuláře na webu bejtolam.cz nebo napište na info@omniumos.cz. Stačí udělat fotku mobilem a poslat pár řádků.