K vidění je zde autorčina osobitá umělecká tvorba, pro kterou zvolila název „fotoinformel". Vydala o něm už pět knih a není bez zajímavosti, že je pro zmiňovanou techniku i čerstvou držitelkou certifikátu vydaného Úřadem průmyslového vlastnictví ČR.
Udělení ochranné známky svědčí o tom, že fotoinformel je něco nového, takže… Kdy se u vás začala projevovat chuť tvořit?
Již od útlého dětství se u mne projevovalo výrazné estetické cítění, které jsem uplatňovala ve všech oblastech svých četných aktivit. V dětství jsem ráda malovala a v době dospívání jsem se věnovala závodnímu tanci.
Jak jste začala s fotografováním?
Fotografování se věnuji rovných 20 let. Původně se jednalo o snímky určené do rodinného alba, avšak záhy jsem začala publikovat i na stránky Plzeňského deníku, což trvá dodnes. Za ta léta jsem zdokumentovala řadu významných událostí a pořídila i bezpočet snímků mapujících běžný život občanů.
A kdy k tomu přišly i umělecké ambice?
Zásadní bylo pro mne dokončení vysokoškolského studia psychologického zaměření v roce 2008. V té době se hlavním předmětem mého zájmu stal detail. Do zdánlivě bezvýznamných prvků destruktivních zdí či zašlých zákoutí jsem vkládala svoji fantazii a prostřednictvím počítačové techniky je začala povyšovat na abstraktní fotografická díla. Pro tuto osobitou uměleckou výpověď jsem zvolila přiléhavý název fotoinformel.
Kam dále směřovaly vaše umělecké aktivity?
Ještě téhož roku jsem uspořádala první improvizovanou výstavu v prostorách plzeňské věže, na kterou navázaly další tuzemské i zahraniční prezentace.
Svoji tvorbu jste prý už prezentovala i v zahraničí…
Ano, v roce 2009 mi byla instalována stálá expozice v Seymour Arm Art Gallery, B. C. v kanadské Britské Columbii, o rok později mi Francouzská aliance uspořádala charitativní výstavu na podporu hladovějících černošských dětí v hlavním městě africké Zambie Lusace. Párkrát jsem také vystavovala v Německu a v současné době probíhá prezentace mé nové kolekce v belgickém Bruselu.
Máte nějaké umělecké motto?
Ztotožňuji se s výrokem Františka Kupky „Pravé umění vzniká jen tvorbou z vlastního nitra a po vlastních cestách".
Fotoinformel a jeho autorkaAutorka originální umělecké tvorby, takzvaného fotoinformelu fotografka Eva Hubatová se narodila 7. května 1956 v Plzni, kde trvale žije. V roce 2008 ukončila vysokoškolské studium na plzeňské Západočeské univerzitě v oboru sociální práce.
Od roku 1996 externě přispívá do Plzeňského deníku svými články i fotodokumentací. Fotografovala řadu významných kulturních i sportovních událostí. Po dobu dvaceti let se s nadšením věnovala reportážní fotografii, oceňované záběry pořizovala i z oblasti krajinné či portrétní fotografie.
V nedávné době se hlavním předmětem jejího zájmu stal detail. Tento zdánlivě bezvýznamný prvek jevící známky značné destrukce prostřednictvím počítačové techniky a jemným výtvarným zásahem povýšila na originální abstraktní umělecké dílo. A právě tak vznikl fotoinformel, který si nedávno vysloužil i ochrannou známku u úřadu průmyslového vlastnictví.