Předání komplikovala složitost rozvodů energií, uvedl. Současně se podle něj připravuje zadání projektu – zaměření budov a technické průzkumy. Kromě toho se utváří tým, který by měl dále rozpracovat základní ideu využití budov. V blízké budoucnosti se také vybere dodavatel projektu, uvedl.
Sídlo metropolitní kapituly
Metropolitní kapitula díky dohodě získala budovu Nového proboštství, kapitula Všech svatých kostel Všech svatých a Náboženská matice klášter sv. Jiří. Církev se naopak vzdala nároků na dalších sedm hradních nemovitostí.
Předběžně se počítá s tím, že Nové proboštství bude využíváno jako sídlo Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Metropolitního soudu. Kostel Všech svatých bude sloužit liturgickým účelům. Část Jiřského kláštera by měla ještě hostit expozici věnovanou dějinám českých zemí a sloužit i pro dočasné výstavy.
V klášteře byla expozice umění
Klášter sv. Jiří již výstavám sloužil – na přelomu 60. a 70. let byl upraven pro potřeby Národní galerie, sídlila v něm expozice středověkého umění. Později byla přesunuta do Anežského kláštera, od roku 2008 byla v Jiřském klášteře pouhé čtyři roky expozice umění 19. století. Poté i s ohledem na uvažovanou restituci a rekonstrukci nebyl příliš využíván.
Arcidiecézní muzea jsou v ČR v Olomouci a Kroměříži, obě jsou součástí Muzea umění Olomouc. Arcidiecézní muzeum Olomouc vzniklo ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým v roce 1998 jako první muzeum v České republice orientované na duchovní kulturu. Rozšířeno bylo v roce 2006. Muzeum patří mezi oceňované instituce díky své architektonické podobě i programu.
Diecézní muze v Česku
Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno v roce 2007 jako detašované pracoviště na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Spravuje tamní zámecké sbírky.
V Brně je od roku 1993 Diecézní muzeum spravované Brněnským biskupstvím a v Plzni bylo v roce 2012 znovuotevřeno rozšířené Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, které patří pod krajem zřizované Západočeské muzeum. Své muzeum má také litoměřická diecéze, farnost v Polné nebo strahovští premonstráti.
Objekty na Hradě
Majetkové vyrovnání mezi státem a církví v případě nemovitostí na Hradě předcházela dlouhá vyjednávání. Církev se nakonec nejen vzdala několika objektů, ale nad rámec zákona se i zavázala do pěti let z vlastních prostředků získané budovy opravit. Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice, neboť objekt nebyl dlouho opravován.
Obě strany se také dohodly, že církev bude využívat románskou baziliku sv. Jiří. Podle kardinála Dominika Duky bude při jejím využívání platit podobný princip jako u správy katedrály sv. Víta.
Čtěte také: V Praze začíná festival duchovní hudby Svatováclavské slavnosti