Za jménem Dné se skrývá známá postava pražské klubové scény Ondřej Holý. Deska These Semi Feelings, They Are Everywhere je jeho debutem. Na albu se objevují bicí, rap nebo akustická kytara, desku ale postavil na dvou základních kamenech - klavíru a tleskání rukou. Netradiční tóny doplňuje netradičními samply, jako je zvuk recyklování skla, pohybování krabic nebo deště.

Orient touží nikam nepatřit

Vítěze vybírala sedmadvacetičlenná porota složená z aktivních hudebních publicistů a osobností české hudební kritiky. Na triu Orient porota ocenila mimo jiné to, že tvrdohlavě touží nikam nepatřit, dělat vše přirozeně, bez nátlaku cizích subjektů. Žižkovská trojice je podle nich snad jediným vítězem Vinyly bez regulérní nahrávky na fyzickém nosiči.

Čtěte také: OBRAZEM: Punková legenda Petr Hošek oslavil své narozeniny ve velkém stylu

Vyhlašování vítězů pořadatelé koncipují jako svátek domácí hudby, pozvali proto jednoho zástupce z aktuálních nominací, vítěze první Vinyly a legendu české klubové hudby. Tomáš Palucha s albem Guru byl letos nominovaný v kategorii Deska roku, Fiordmoss byli laureáty prvního ročníku Vinyly v kategorii Objev roku. Legenda klubové scény, kapela WWW sdružená kolem Ondřeje Anděry připomněla svým vystoupením desetileté výročí od vydání svého alba Neurobeat, kterou pořadatelé označují za přelomovou nahrávku domácí hudby.

Vinyl se vrací

Vítězové tradičně obdrželi vinyl, historické záznamové médium, které ale v posledních letech zažívá v některých subkulturách znovu oblibu. Vinylová deska vychází v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom záznamu od všech nominovaných, a shrnuje tak podstatné počiny tuzemské scény.

Každý rok obal pojedná jiný český výtvarník. Letos to byla Eva Koťátková, mezinárodně uznávaná umělkyně a laureátka Chalupeckého ceny. Jde o koláž, v níž se hudební motiv potkává s jejími dlouhodobými tématy, jako je manipulace z pozice silnějšího nebo odvrácená strana dětského světa.

Čtěte také: Donizettiho hudba se vrací do repertoáru Národního divadla