Cílem projektu je podle pořadatelů upozornit na snahu všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v Česku a na odbourávání předsudků. Porota letos v pěti kategoriích nominovala 15 organizací, firem, nebo osobností. V dalších dvou kategoriích nebyl oceněn nikdo. K ocenění patří i finanční odměna - každý vítěz získá 20 tisíc korun, aby mohl ve svých aktivitách pokračovat.

Některé ceny nebyly uděleny

V kategorii neziskových organizací zvítězila společnost R-Mosty. Vyhrála díky projektu Férové bydlení, který zajišťuje bydlení romským rodinám, matkám samoživitelkám a dalším lidem. Za dlouhodobé vzdělávání Romů získala cenu Evangelická akademie - Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola. V devadesátých letech byla podle organizátorů pro stovky Romů odrazovým můstkem k získání vzdělání a pracovních příležitostí.

Ocenění pro novináře za šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění vyhrál Samko, který pracuje 17 let pro Českou televizi. Vyzval veřejnost, aby Romy respektovala a dala jim šanci. Za přínos pro romskou kulturu byla oceněna pedagogická asistentka Fečová. Již 20 let vede dětský soubor Čhavorikani Luma (Dětský svět) a další taneční i divadelní kroužky pro znevýhodněné děti. "Snažím se ty děti dotáhnout do smysluplného života," komentovala své aktivity.

Historik a romistik Nečas vyhrál v kategorii osobností. Jako první z českých historiků zkoumal romské tábory. V kategorii Obec nebo město, kde se udílí cena za programy zaměřené na integraci romské menšiny do společnosti, letos cena udělena nebyla. Stejně tak nebyl nikdo oceněn v kategorii Čin roku za skutek, který přispěl k záchraně života.

Lidská práva nemohou platit jen pro někoho

Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a pomocný biskup pražský Václav Malý. Ceremoniálu se zúčastnil i bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

"Lidská práva dodržována buď jsou, anebo nejsou. Není možné, že platí jen pro někoho," řekl publiku Herman. Dienstbier řekl, že pokud budou všichni ve společnosti považováni za plnohodnotné členy, bude se "nám všem žít lépe".

Cena se původně nazývala Gypsy Spirit

V průběhu večera vystoupilo i několik hudebníků. Divákům zazpívali mimo jiné Monika Bagárová, Mário Biháry nebo Radek Banga, který v listopadu při udělování hudebních cen Český slavík vyjádřil svůj nesouhlas s oceněním kapely Ortel tím, že odešel ze sálu karlínského divadla. Banga poděkoval lidem, kteří mu po události posílali pozitivní reakce. Dodal, že je podle něj stále hodně lidí, kteří si myslí, že nenávist není nikdy řešení.

Cena se původně nazývala Gypsy Spirit, loni se přejmenovala na Roma Spirit. Zpočátku ji vyhlašovala sekce lidských práv úřadu vlády. Po nástupu kabinetu Petra Nečase se projekt zastavil, po tříleté pauze ho pak v roce 2013 obnovily nadace Michaela Kocába s Otevřenou společností.

Čtěte také: Literární část soutěže Romano suno byla poprvé otevřena dospělým