Druhé místo porota v soutěži udělila Romanu Výbornému a třetí Gabriele Těthalové. Protože se letos koná jubilejní desátý ročník ceny určené mladým autorům do 30 let, naváže na výstavu finalistů ještě přehlídka laureátů minulých ročníků. Letošnímu vítězi pak stejně jako těm předchozím patří samostatná výstava, která se v Galerii kritiků bude konat na konci roku.

Po škola pračoval jako skladník

Tomáš Predka se narodil v roce 1986, studoval také na vídeňské akademii a na pražské UMPRUM u Jiřího Černického. „Po škole jsem začal pracovat jako skladník a řidič, momenty inspirace čerpám zejména z pohledu spoza volantu. Z prostředí průmyslu, industriálních zón, připomíná mi to spíš nějaké hrabalovské motivy, Skřivánky na niti, kde si člověk musí hledat něco, jak to překouše," popsal Predka východiska své tvorby.

I formální prostředky, které používá, jsou podle něj odrazem toho, co má kolem sebe k dispozici. „Jsou tam různé papírové ubrusy, fólie, laciný materiál, začal jsem s tím experimentovat a pokračuju v tom dál," řekl.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků 

„To, co vidíme, je reprezentací současných postupů, trendů. Mám radost, že malba se na školách opět vyučuje v takové kvalitě, a mám pocit, že se dnes malba v renomovaných, nezávislých galeriích zase vystavuje, zatímco před deseti lety jsme se především setkávali s instalacemi postkonceptuálního charakteru," popsal výstavu finalistů člen poroty a dřívější laureát ceny Evžen Šimera.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a posuzuje tvorbu přihlášených autorů za poslední dva roky. Cílem pořadatelů je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol a jejich absolventů.

Přihlásilo se přes 60 studentů 

„Malbu pojímáme netradičně, s přesahy, v kombinaci s jinými médii," uvedla dnes kurátorka Galerie kritiků, zakladatelka soutěže a členka poroty Vlasta Čiháková Noshiro.

Ve finále letos byli ještě Markéta Adamcová, Kateřina Holá, Jan Chlup, Přemysl Procházka a Lenka Rochovanská. Přihlásilo se přes 60 studentů, někteří sami, jiné navrhli odborníci - pedagogové, kritici, galeristé a umělci.

Čtěte také: Akademie múzických umění vychovala několik generací umělců