Novákova celoživotní pěvecká dráha je spojena zejména s brněnskou operní scénou. Renomé si získal v tuzemsku i za hranicemi například nahrávkami Janáčkovských děl s Charlesem Mackerrasem či Riccardem Chailym, premiéroval četná zásadní díla moderních českých autorů a je významným interpretem velkého oratorního repertoáru. V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství.
Talent se spojuje s pracovitostí
„Jeho více než šedesátiletá kariéra zanechala v české hudební kultuře 20. a 21. století hlubokou nesmazatelnou stopu. Podobně jako u velkého Dvořáka se u Richarda Nováka snoubí obrovský talent, pracovitost a profesionalita s vysokým morálním kreditem a pevnými lidskými, mravními a etickými postoji," uvedl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která cenu uděluje v rámci festivalu Dvořákova Praha. Festival dnes začíná v Rudolfinu. O udělení ocenění rozhodla Rada akademiků složená z předních osobností českého uměleckého života.
Cena Antonína Dvořáka je oceněním osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. V předchozích ročnících byli oceněni Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.
Čtěte také: V Praze začíná festival duchovní hudby Svatováclavské slavnosti