Ani celodenní štiplavý mráz nezahnal úsměv z tváří stovek účastníků sobotního masopustního reje v centru metropole.

„To slunce nám dodává energii,“ šklebil se jeden z mnoha čertů v nekonečném průvodu. „Myslíte, že se všichni dobře baví? Nahlédněte jim pod škrabošky,“ pravil záhy pouze zdánlivě podmračený klaun. Ryk akrobatů a kejklířů, kteří mu šli v patách nabídl odpověď i bez složitého zkoumání tváří pod škraboškami. Právě začal nevázaný karneval, kterým se masky protančí až do jednadvacátého února. „Do té doby přebíráme z rukou konšelů vládu nad městem,“ vysvětlil významným tónem muž v kostýmu Wofganga Amadea Mozarta. „Čekají nás plesy, hostiny, koncerty,“ juchnul typicky po „mozartovsku.“

Na kost promrzlým turistům, které do té doby nezahřálo svařené víno, ani únorové slunce se s pozorováním čela průvodu, který vtrhl na Staroměstské náměstí v sobotu odpoledne, začervenaly tváře. Žhavili fotoaparáty i kamery a pro slova obdivu nemuseli sahat „hluboko do kapsy.“ Středem pozornosti se v jednu chvíli stal vyšňořený kočár a na něm barokně oděná krasavice, halící sličnou tvář škraboškou, které vévodila piha krásy. K dosažení nebyla. Kolem kočáru totiž lomozili bubeníci a kličkovali další houfy kejklířů. Pohádkovou atmosféru dokreslil průlet obřího draka. Kdyby nebyl papírový, snad by z něj šel i strach. To ale nebylo zdaleka všechno.

Běh s prasečí hlavou

Zazněly totiž středověké trouby a na náměstí se schylovalo ke sportovnímu klání. Jako by se všichni zúčastnění náhle přenesli do doby vlády lucemburské dynastie na piedestal českých dějin. Chyběl už jen Karel IV. Co však nechybělo byl zápal sportovců no považte, kdo by si nechal ujít takový běh s prasečí hlavou?

„Zábavou je lid živ,“ hlásil vysoký muž v šatech středověkého velmože, snad purkmistra Starého Města pražského. Zdálo by se, že masopust je jedna velká divočina. Ovšem i divočina společenská. Jak již upozornil „Mozart“, za zdmi pražských paláců se noc co noc, až do 21. února netrhnou dveře s plesy, bály a koncerty. Kdo by byl zvědav, ať se vypraví do Calm-Gallasova paláce v Husově ulici a přesvědčí se na vlastní oči. Právě zde se nachází samotné epicentrum oslav.

Deset dní karnevalu, plesů a koncertů

Program bude pestrý a poučný, jak slibuje organizátorka Zlatuše J. Müller. K vidění budou přehlídky dobových tanců a kostýmů, představení s ukázkami barokní kultury či výstava kostýmů z oscarového velkofilmu Amadeus.

Pro ty, kterým by nestačilo kochat se pouze pohledem a zatoužili by skočit do víru dění rovnýma nohama, je připravena půjčovna šatů, masek i paruk. Po řádném nalíčení pak už zbývá jen krok na barokní ples masek právě v Calm-Gallasově paláci.

Je tedy zřejmé, že masopustní veselí sobotou zdaleka neskončilo, i když nutno přiznat, že ten, kdo si nechal ujít slavnostní zahájení, přišel o hodně. Unikly mu například masky z Hlinska, které byly loni slavnostně zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO, nebo třeba maškary masopustu malostranského a jiných.