Děj Claudia a Gertrudy se odehrává těsně předtím, než začíná Shakespearův Hamlet. S fakty a událostmi známými ze slavné hry si ale autoři zručně pohráli, svou hamletovskou variaci navíc napsali živým, současným jazykem. „Text jsme tvořili rok,“ uvedl Špalek, který je zároveň režisérem inscenace. „K napsání hry nás vedlo tušení, že příběhy, které těm známým z Hamleta předcházejí, jsou zajímavé a silné. A potvrdilo se,“ prohlásil.

Ur-Hamlet

Podle slov Jiřího Stránského vzniklo všechno náhodou. „Někde jsem se prořekl, že jsem si přečetl Updikův román Gertruda a Claudius, který mě oslovil ne samotným příběhem, ale tím, že je to v něm trošku jinak než u Hamleta. A Jakub se toho chytil. Původně jsme uvažovali o tom, že bychom Updikův text zdramatizovali, ale nedostali jsme k tomu svolení. V tu ránu jsme se cítili jako osvobození, začali jsme jít proti tomu Updikovu textu a najednou ten náš dostal úplně jiný tvar,“ vyprávěl Stránský.

Při psaní se tvůrci inspirovali i prastarou legendou o Hamletovi, latinsky sepsanou koncem 12. století, a takzvaným Ur-Hamletem z let 1580 až 1590. K těmto pramenům obrátil jejich pozornost už i zmíněný americký spisovatel John Updike. „Cenná byla i naše zkušenost s inscenací Hamleta, která měla premiéru v září 2005, a s představením hry Toma Stopparda Rosencrantz a Guieldenstern jsou mrtvi. Výhodná byla v tom, že při psaní závěrečné části této trilogie jsme už herce v jejich rolích na jevišti viděli,“ vysvětlil Špalek. Do hlavních rolí tedy obsadil Františka Kreuzmanna, Milenu Steinmasslovou, Jana Potměšila, Elišku Bouškovou či Petra Lněničku. Hudbu k inscenaci napíše Petr Malásek.