Politické intriky, mediální útoky, noviny zkreslující pravdu, celospolečenské rozčarování z křehkosti nezralé demokracie, ale také zapřená láska či sebevražda… Hra, kterou Ibsen napsal v roce 1883 pod názvem Rosmersholm, nastoluje témata, která platí dodnes. „Rebeka je velmi strhující a je možné, že budou diváci velmi překvapeni, jak je stále aktuální," říká ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. Ibsenovo drama je už šestým představením, které vinohradská scéna uvedla pod jeho vedením.

Režie mnohovrstevnatého dramatu s mnoha dvojsmysly a symboly se ujal umělecký šéf Juraj Deák, který spolu s Tomášem Töpferem a Janem Vedralem od září vytváří inscenační plán vinohradského divadla. „V repertoáru by si měl každý najít svoje, od lehké komedie až po složitá dramata. Rebeka spadá právě do toho náročnějšího žánru, který je ale také potřeba," říká Deák. Pro nastudování této inscenace se rozhodl i přesto, že je podle jeho slov tajuplná a komplikovaně se interpretuje. „Pro tvůrce představuje určité úskalí, protože Henrik Ibsen je velmi složitý a mystický autor. Snažili jsme se hře dostat co nejvíce na dřeň a předložit ji divákům tak, aby pochopili, co tím autor chtěl říct," vysvětluje Deák.

Zachovo hostování je příslibem pro další spolupráci

Tvůrci inscenace pro Divadlo na Vinohradech se netají tím, že Ibsenovu hru nastudovali „na tělo" pro Dagmar Havlovou. Role Rebeky Westové představuje nelehkou hereckou výzvu, ale Havlová ztvárňuje ženu, kterou sužuje nenaplněná láska a těžké životní břímě, s ohromnou přesvědčivostí. Osobní boj, který svádí sama se sebou, svými myšlenkami, svědomím a sny, je pro diváka dramatickým koncertem.

Také do dalších rolí obsadili tvůrci inscenace herce přesně pasující na Ibsenovy postavy. Pastora Rosmera, který touží po přetvoření společnosti a po letech mění své názory na svět a na lidi, představuje herec Roman Zach. V Divadle na Vinohradech prozatím pouze hostuje, ale režisér Juraj Deák nevylučuje jeho další působení na této scéně. „Myslím si, že mohu za Romana říci, že se v Divadle na Vinohradech cítí dobře a že spolu v budoucnosti určitě ještě něco uděláme," dodává.

V Rebece se dále představí Otakar Brousek ml., Dana Kolářová, Luboš Veselý i Petr Kostka. Nedílnou součástí dokreslující vypjatost situací je hudba, již složil Ondřej Brousek.