„Program vás čeká výborný jako každý rok," uvedl organizátor akce, jazzový kytarista Rudy Linka

Přední interpretka české jazzové scény, majitelka drsného potemnělého hlasu Bayle, stovkám lidí shromážděných před jevištěm na historickém náměstí ukázala talent pro scatové improvizace. Za doprovodu čtyřčlenné kapely zpěvačka z Liptovského Mikuláše žijící již mnoho let v Praze nabídla písně ze svého aktuální alba i starší nahrávky.

Nejlepší jazzová skladba

Součástí zahajovacího programu bylo i vyhlášení soutěže o nejlepší jazzovou skladbu pro zastupované autory Ochranného svazu autorského do 35 let. V letošním roce byla udělena tato cena Kristine Barta za skladbu Find Peace of Mind.

Zástupci OSA předali výherkyni šek v hodnotě 30 tisíc Kč a poté skladbu Barta v doprovodu své kapely zahrála živě.

Kristina Barta, vlastním jménem Kristýna Bártová, studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka hru na klavír a kompozici. Následně pak klavír na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění.

Saxofonista Charles Llyod

První den festivalu zakončí jeho letošní největší hvězdy – Charles Lloyd New Quartet z USA. Právě saxofonista Charles Llyod letos obdrží cenu Bohemia Jazz Award, kterou organizátoři udělují za umělecký přínos a popularizaci jazzové hudby některému z vynikajících světových jazzových umělců.

Milión prodaných jazzových alb

Lloyd se do historie zapsal v 60. letech minulého století, když jako první dosáhl milníku miliónu prodaných jazzových alb. Má za sebou spolupráci mimo jiné s B. B. Kingem, Keithem Jarrettem, Herbie Hancockem a skupinami Beach Boys, The Doors nebo The Byrds. Rodák z Memphisu v Tennessee vydal celkem 42 alb s hudbou různých žánrů, poslední I Long To See You je z etošního roku.

V Praze i v úterý

Na Staroměstském náměstí v Praze se posluchači sejdou i v úterý. Poté jsou na programu koncerty v Liberci (13. července), Brně (14. a 15. července), v Táboře (16. července), Písku (17. července), Plzni (18. července) a Domažlicích (19. července). Pořadatelé očekávají celkem účast desítek tisíc návštěvníků. Vstup na všechny akce je zdarma.

V každém městě se představí tři jazzové projekty. Dalšími hvězdami bude kubánské Harold LopezNussa Trio, které zahraje v Praze, Liberci a Brně, a americké Carla Bley Trio, jež vystoupí 18. července v Plzni. Více je na www.bohemiajazzfest.cz.

Čtěte také: Před 90 lety se narodila legenda českého jazzu Vlasta Průchová