Loni pražskou O2 arenu nadchnul kanadský písničkářský bard, devětasedmdesátiletý Leonard Cohen. A ve středu přijede jeho o šest let mladší písničkářský souputník z americké Minnesoty Bob Dylan. Do Prahy se vrací po čtyřech letech a z posledních koncertů lze usuzovat, že předvede o dost jiný program než v červnu 2010. Výraznou část večera totiž zaujímají skladby z poslední Dylanovy nahrávky Tempest.

A to navzdory tomu, že publikum chce slyšet hlavně písně známé, nemusí být na škodu. Poslední Dylanova deska se totiž dočkala na podzim 2012 ohromně kladného přijetí, magazín Rolling Stone ji ocenil pěti hvězdami z pěti a tamní recenzent Will Hermes se rozplýval, že Dylan je na vrcholu svého textařského umění, zároveň ale nahrál desku, která je velmi rozmanitá hudebně. A je snadné se do její nálady vžít, protože pracuje s věčnými tématy: láska, život a smrt.

Návrat k blues, country, folku, rockabilly a swingu

Dylan si nové album produkoval sám a sám je jeho výhradním autorem. Vrací se na něm k hudebním stylům, z nichž jeho vlastní muzika čerpala už v počátcích kariéry - k blues, country, folku, rockabilly a swingu. Poslední Dylanovu desku tak lze brát i jako klíč k nahlédnutí inspiračním zdrojům, jež hudebníka provázejí celých 55 let jeho profesionální tvorby.

Překvapivě naopak Dylan v Praze možná vynechá pár ze svých velkých hitů, má jich ale takovou zásobu, že to sotva může vadit. Ostatně, vybrat z pětatřiceti desek, které Robert Zimmerman - jak zní jeho civilní jméno - dosud vydal, dvacítku koncertních skladeb, je úkol, s nímž se nelze zavděčit všem.

Bob Dylan v O2 areně hraje od 20 hodin. „Bez předkapely, je to celé na něm," řekl Deníku Petr Novák z pořadatelské agentury Live Nation. Kdo si nekoupil lístky v předprodeji, může tak učinit i na místě v pokladnách vysočanské haly.

Bob DylanBob Dylan se narodil 24. května 1941 v Minnesotě jako Robert Zimmerman. Svůj pseudonym si vybral kolem roku 1959, není jasné, podle koho. Již jako malý nalezl zalíbení v country a bluesové hudbě, která tvořila z větší části jeho repertoár i při prvních vystoupeních v době jeho studia výtvarného umění.

Bob Dylan.Nejvíc však Boba ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost. Dylan využívá jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupuje za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky. Jeho vystoupení se skládají většinou ze skladeb od cizích autorů. Zlomové se zdá být seznámení s věhlasným producentem Johnem Hamondem. Díky němu získává svoji první smlouvu na vydání alba, které roku 1962 vydává společnost Columbia, ovšem nesetkává se s přílišným ohlasem.

Zásadní posun nastává o rok později, kdy vychází LP The Freewheelin' Bob Dylan, na kterém se představuje jako geniální autor protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby Blowin' In The Wind či A Hard Rains A-Gonna Fall.

V roce 1965 vychází album Highway 61 Revisited, které patří mezi to nejlepší, co Dylan za svůj život natočil, na desce kromě titulní Highway 61 Revisited najdeme skvosty v podobě Like A Rolling Stone nebo Tombstone Blues. Dylan v 60. letech stihl vydat celkem 9 desek, v sedmdesátých pak něco přes jednu desítku a soundtrack k filmu Patt Barrett and Billy Kid, ve kterém si sám zahrál a z něhož pochází i jeden z největších Dylanových hitů Knockin' On Heaven's Door.

Z let osmdesátých stojí za zmínku i zdařilé album Oh Mercy, na kterém se nachází Everything Is Broken nebo Political World. Velmi kladně byla přijata zatím poslední Dylanova nahrávka Tempest z roku 2012.

Za svoji kariéru vydal 35 řadových studiových alb, na koncertních pódiích se setkal s Joni Mitchel či Joan Baez, nevyhýbal se ani filmovým příležitostem.