To podle Sagarové potvrzují průzkumy pro lidská práva, která provedla Evropská unie. „Osmdesát tři procent gayů a leseb zažilo na sobě šikanu ve škole," tvrdí Saparová a dodává, že jedenaosmdesát procent z nich nechce na svém pracovišti prozradit svou sexuální orientaci.

I proto se pořadatelé pro tento rok rozhodli pro slogan upozorňující, že všichni lidé, nehledě na sexuální orientaci, mají stejnou tělesnou teplotu a jsou si rovni, a jakékoli rozčleňování do skupin s sebou přináší jen diskriminaci. Letošní program festivalu, který se koná od pondělí 10. do neděle 16. srpna, má za cíl zprostředkovat poznání mezi většinovou společností a LGBT komunitou.

Menšina v menšině to má těžké

V rámci programu, který má tuto menšinu přiblížit heterosexuální společnosti, mají své místo i romští zástupci LGBT komunity. Ti se stále setkávají s tím, že je toto téma v romské menšině tabuizováno a nikdo se o něm nechce příliš bavit.

„Řada lidí netuší, jaký problém zažívají romští gayové a lesby. Především jde o to, že jsou diskriminovaní hned třikrát. Jako Rom, jako gay obecně ve společnosti a za třetí jako gay v romské komunitě," prozrazuje David Tišer z občanského sdružení Ara Art, které se zabývá právě touto problematikou.

Zároveň vzpomíná na nedávnou událost, kdy se v Ústí nad Labem přiznal dvacetiletý Rom ke své homosexuální orientaci, ale jelikož ho okolí nepřijalo, tak spáchal sebevraždu. Pro lidi, kteří si nedokáží představit, jaké to pro člověka je, může být určitým klíčem k poznání Divadlo utlačovaných, které je naplánováno ve festivalovém programu na 13. srpna. Herci odehrají patnáctiminutové představení, jehož děj mohou diváci při dalším přehrání měnit.

Všechny akce, kterých je celkem 120, odstartují v pondělí slavnostním zahájením festivalu na Střeleckém ostrově, na němž vystoupí česká zpěvačka Aneta Langerová s písničkami ze svého alba Na Radosti, rovněž se na pódiu ukáže i jeden ze zahraničních hostů, vítězka loňského ročníku soutěže Eurovision Conchita Wurst z Rakouska, která je ve světě známá spíše jako „vousatá zpěvačka".

Pochod doprovodí patnáct vozů

Celkem bude na festivalu přes 160 mezinárodních hostů z oblasti kultury, politiky, sportu a obchodu. Mezi nimi bude kupříkladu i bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová se svou manželkou nebo nizozemský plavec Johan Kenkhuis.

Nejvíce oficiálních zahraničních hostů dorazí z Velké Británie. Na festivalu totiž vystoupí největší mužský sbor v Evropě – The London Gay Men's Chorus, který se skládá ze 130 zpěváků. Ti v pátek 14. srpna zazpívají svůj repertoár, který obsahuje hudební žánry od klasiky po pop, aby tak podpořili boj proti šikaně.

Sboristé se zároveň zapojí i do tradičního pochodu hrdosti, který je vyvrcholením celého festivalu, který by měl být podle organizátorů největším v historii a měl by mít i největší účast veřejnosti. Průvod plný duhových barev a lidí ve všemožných převlecích vyjde v sobotu ve 13 hodin z Václavského náměstí a projde přes ulici Na Příkopě, Revoluční a Dvořákovo nábřeží na Čechův most a odtud po schodech na Letnou. Organizátoři mají nahlášeno patnáct alegorických vozů s hudební produkcí.

V parku na Letné se chystají dvě hudební pódia: taneční AXM Main Stage a Hot Chocolate Stage, která nabídne ethno hudbu a živá vystoupení. V rámci tradičního jarmaQu, během kterého se prezentují neziskové organizace a instituce podporující LGBT, bude připraven například mikrobus Městské knihovny Praha naložený literaturou „teplých" autorů.

Jeptiška se přesune na vysokou školu

Ačkoli příští týden bude vše nejspíš růžové, modré, zelené a jinak barevné, ještě minulý týden museli organizátoři festivalu řešit jeden problém s programem. Kardinál 
a pražský arcibiskup Dominik Duka zakázal akce – přednášku americké jeptišky Jeannine Gramickové o šikaně v církvi a projekci polského filmu „Ve jménu…" o homosexuálním katolickém knězi – které se měly konat na půdě Akademické farnosti Praha při kostelu Nejsvětějšího Salvátora.

Přednáška se nakonec přesune na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a film organizátoři promítnou v sále v Anenské ulici v centru Prahy.

Prague Pride se v hlavním městě koná už popáté. V minulosti se potýkal s protesty konzervativců a extrémistů. Letošní ročník nově otevře tři místa: festivalová vesnička Pride Village na Střeleckém ostrově nabídne kulturní akce jako třeba koncerty, Pride House v prostorách Langhans – Centrum Člověka v tísni ve Vodičkově ulici bude místem, kde budou veřejné debaty, a Švandovo divadlo se promění na Pride Theater.