Pamětníci nejen seniorského věku mohou vzpomínat na významné události osobního života, jako jsou například narození dítěte, dokončení nového domu, zajímavá cesta nebo podnikatelský úspěch. Mohou ale také ostatním přiblížit proměny obcí a krajiny, památná místa, slavnostní události, skvělé osobnosti nebo skoro zapomenutou historii.

Národní kronika má být bohatá 

Národní kronika má sloužit nejen jako zdroj informací pro historiky, ale také jako mezigenerační zprostředkovatel informací. „Návaznost informací, ale vlastně i sympatií mezi generacemi je narušena. Proto bych se moc přimlouval, aby Národní kronika, tyto dnes vznikající obrazy naší doby, byla velice bohatá," uvedl v tiskové zprávě spisovatel, dramatik a scénárista Zdeněk Mahler, který je patronem Národní kroniky.

První beseda se uskuteční v pondělí

Lidé mohou své vzpomínky zapisovat na internet nebo je posílat písemně do Nadace Charty 77. Materiály se pak předávají Národnímu muzeu, které se o ně stará. „Není malých příběhů, není malých životů. Všechny tvoří ohromný komplex, který bude o naší době vypovídat," uvedl na webu projektu generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

První beseda o tomto projektu se uskuteční v pondělí 6. února od 15.30 v ústřední knihovně. Další jsou naplánovány na 14. února do pobočky na Opatově a na 22. února do pobočky v Korunní ulici v Praze 10.

Čtěte také: Výstava připomene otevření klementinské knihovny pro veřejnost