„Je to taková zvláštní stigmatická koincidence, Jiří Bělohlávek se narodil v roce 1946 stejně jako Pražské jaro a jeho životní pouť se paradoxně uzavřela v době festivalu, v jeho 72. ročníku, což také indikuje věk, kterého se pan Bělohlávek dožil," řekl Bělor.

Na začátku ledna podepsal smlouvu s Českou filharmonií 

Na Bělohlávka ve čtvrtek na tiskové konferenci vzpomněl i polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který letošní festival uzavře. "Byl to pro mě šok, že zrovna během mého pobytu v Praze zemřel tento velký dirigent, jedna z největších osobností české a slovenské hudby. Byl to on, kdo mě opakovaně zval do Prahy. Je to velká ztráta nejen pro zdejší hudbu, ale i pro světovou hudbu. Je to velmi smutný den," řekl jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století.

Na začátku letošního ledna Bělohlávek podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022. Ze zdravotních důvodů Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter.