Do postavy královny Alžběty se prý absolutně zamilovala bezprostředně poté, co si přečetla text hry. „Hned jsem volala režiséru Juraji Deákovi, abych mu řekla, že ji musíme nazkoušet. V té postavě jsem cítila složitost a zároveň zajímavou nabídku pro práci,“ vyprávěla se zaujetím herečka, podle níž není větší panovnice, než byla královna Alžběta I., která stála bez válek v čele anglické společnosti plných čtyřiačtyřicet let. „Vzpomínám na svoji milovanou profesorku Jarmilu Lázničkovou, která mi jednou říkala – Elzo, budete šťastná, až budete stará. Já jsem jí tehdy nerozuměla. Teď ale na její slova došlo – jsem na jevišti s touto rolí šťastná. Doslova mi bere dech,“ prohlásila.

Děj hry líčí s vtipem a elegancí poslední chvíle života nevyzpytatelné královny, která si pozve společnost coby publikum svého velkolepého „odchodu ze scény“. Mezi následníkem trůnu Jakubem VI. (Pavel Nečas), arcibiskupem Whitgiftem (Zdeněk Palusga) a půvabnou lady Southwellovou (Zuzana Vejvodová) se krčí i Shakespeare (Ctirad Götz). „Myslím, že setkání Alžběty se Shakespearem bylo fiktivní, nevěřím tomu, že by jej zavolala do své komnaty,“ řekla Balzerová. Podle ní přizvala autorka Shakespeara do hry proto, aby se stal pozorovatelem celého dění, o němž má napsat. Královna ho vůbec nepustí ke slovu, říká mu – vy jste nám toho sdělil už hodně, vyčerpávajícím způsobem. Teď je řada na mně. A začne rekapitulovat svůj život.

Zapálená pro roli

„Královnu Alžbětu hraju v jejích sedmdesáti letech. Okolí celý život udivovala nejen svými vladařskými schopnostmi, ale i jazykovou vybaveností a zejména rázností a energičností. Neustále chodila, byla neuvěřitelně vitální, myslím si, že stejně stará herečka by s tím měla co dělat,“ řekla Balzerová.

Její zapálení pro roli ocenil překladatel hry Vladimír Tomeš, který přeložil text z němčiny a jako vystudovaný herec použil četné citace z Shakespearových her v překladu Erika Adolfa Saudka, i režisér Deák. „Eliška Balzerová se s postavou Alžběty obdivuhodně poprala – nejen fyzicky, ale i psychicky a intelektuálně,“ uvedl Deák.