„Skupina se v Shadowland prostřednictvím hudby, videa a performance zabývá fenoménem narození, znovuzrození a reinkarnace a zážitky blízkými smrti," uvedl za pořadatele Romek Hanzlík.

Program Shadowland měl premiéru v USA letos v březnu. Tisk i fanoušci ho okamžitě pasovali na nejlepší show The Residents v celé jejich historii. „Obsese, šílenství ani apokalypsa nikdy nezněly lépe," konstatovali sami The Residents.

The Residents jsou respektovaným anonymním hudebně-výtvarným seskupením s přesahy do performance, divadla a videoartu. Celá jejich tvorba je založena na principu tajuplnosti a na důsledné anonymitě. Svou totožnost skrývají pod různými maskami, nejznámější je maska v podobě oční bulvy. V rámci svých vystoupení používají různé loutky a kostýmy.

Daří se jim využívat všechna nová média. V hudební oblasti jsou průkopníky práce s nahrávacím studiem jako hudebním nástrojem. Již v roce 1994 ve spolupráci s The Voyager Company vydali první interaktivní CD-ROM Freak Show. The Residents se proslavili svým experimentálním a inovátorským přístupem. Pohybují se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění. Jejich tvorba je součástí expozic světových muzeí včetně Muzea současného umění v Los Angeles.

Jako hladový kůň

„Kapela požírá a přetváří svou klasickou tvorbu jako hladový kůň vdechující slámu za plného trysku," podotkl ke koncertní podobě zpěvák a frontman Randy.

V Praze se The Residents představili před dvěma lety v Paláci Akropolis, kde oslavili 40 let na scéně. Jejich tvorba ovlivnila mnoho českých umělců. Do blízkého kontaktu se s nimi dostala skupina Už jsme doma, která je v roce 1992 navštívila v jejich studiu. Vzájemné sympatie vyústily ve spolupráci na představení The Freak Show. Přesto prý čeští hudebníci nemohou potvrdit, zda se setkali přímo s členy skupiny, nebo pouze figuranty.