„Aukce pro Centrum Paraple bude již šestou, počítali jsme, že se nám podaří díky darům umělců poskytnout potřebným třeba 300.000 korun. Minulá aukce ale vynesla milion a rád bych, aby ta nadcházející přinesla také tolik," řekl dnes při představování děl galerista Martin Kodl.

Nejdražší je dílo Antonína Procházky 

Galerie Kodl vede aktuálně tuzemský aukční trh s loňským obratem 313 milionů korun. Na své letošní jarní aukci prodala umění celkem za 250 milionů korun, což je nejúspěšnější dražba umění v ČR.
V aukci 26. listopadu se bude více než 20 obrazů dražit nad hranicí milionu korun. Nejdražším je dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí startující na osmi milionech korun. Českou modernu podle galeristy zastupují významná díla, která byla po mnoho desítek let v soukromých sbírkách. Jedním z nich je právě Procházkovo zátiší na pomezí orfistického a abstraktního umění vročené do počátku první světové války.

Dílo Theodora Pištěka 

Nefigurativní malbu představuje i artificiální plátno z pařížské periody Františka Foltýna, které si v ničem nezadá s díly Františka Kupky, uvádí galerie. Bude se vyvolávat za 5,5 milionu korun. Vyvolávací cenu šesti milionů korun má obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II, stejně jako plátno Antonína Slavíčka Po dešti. Třicátá léta reprezentuje Portrét L. Seifertové od Josefa Šímy. K vidění jsou díla i velikánů českého poválečného umění Mikuláše Medka, Roberta Piesena či Františka Muziky.
Plastiku reprezentuje třeba neobvyklé dílo Theodora Pištěka nazvané Hlava medusy. "Jen málokterý výtvarník by dokázal povýšit vyřazený motor automobilu s takovou samozřejmostí a přirozeností na samostatný umělecký objekt a propojit tak svoji celoživotní lásku k závodění s tolik odlišným uměleckým světem," stojí v katalogu k aukci. Motor s příběhem opletený hadicemi a mýty se bude dražit za milion korun.

Za vysoké ceny se dosud prodávaly Pištěkovy hyperrealistické malby, před třemi lety se za 2,9 milionu bez přirážky prodal obraz Racek letící do snu, na němž autor zobrazil Porsche téměř v životní velikosti, nad kterým letí bílá kontura racka. Obraz na návštěvě u Harrachů se o rok dřív prodal za 2,7 milionu korun. Oba patří k nejdráže prodaným dílům žijících autorů.