„Jsme rádi, že se prezident Zeman nakonec uvolil jmenovat Martinu Putnu profesorem, ale přišlo nám škoda akci neuskutečnit, takže si tímto způsobem připomínáme dílo Martina Putny, kterého si velmi vážíme jako učitele i jako autora právě těchto děl," řekl médiím za pořadatele právník Jan Wintr.

Díla si vybíraly samy oslovené osobnosti, mezi nimiž byly například spisovatelka Daniela Fischerová či Jana Červenková, která zvolila jednu z raných autorových děl Knihu Kraft. Na té připomněla, že Putna patřil k výrazným osobám již za svých studií.

Odbornou literaturu od stejného autora pak představila socioložka Jiřina Šiklová, která četla z knihy Rusko mimo Rusko o několika emigračních vlnách ve dvacátém století. Socioložka při tom upozornila zejména na tehdejší Putnův věk a neskrývala své překvapení, jak dospěle tehdy Putna uvažoval.

Dekret předá Fiala

Spor o jmenování se rozhořel v minulém týdnu, kdy prezident Zeman bez zveřejnění podrobnějších důvodů odmítl Putnovi titul udělit, a pobouřil tak akademickou obec i řadu politiků. Později Zeman uvedl, že mu vadil Putnův transparent z přehlídky sexuálních menšin Prague Pride.

Po několika dnech nakonec prezident oznámil kompromis, že Putnu sice jmenuje, ale dekret historikovi předá ministr školství Petr Fiala.

Putna zdravil na dálku

Mezi dalšími lidmi, kteří se dnešního odpoledního čtení zúčastnili byli například fotograf Jan Pinkava, překladatel Vratislav Jiljí Slezák či proděkan Fakulty sociálních věd UK Michal Kubát, který četl z Putnovy knihy Václav Havel: Duchovní portrét. Ve svém úvodu zmínil, že fakulta situaci kolem Putnova jmenování silně prožívala.

Sám Putna se dnešní akce nezúčastnil. Podle pořadatelů o ní ale věděl a její účastníky pozdravil. „Martin Putna odpočívá na chalupě a zdraví nás na dálku," dodal Wintr.

Putna je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů. Je autorem či editorem řady literárních děl. Zabýval seči se zabývá tématy jako literatura ruského exilu 20. století, vliv antiky na současnou společnost, katolicismus v novodobé evropské i světové kultuře či vztah homosexuality a náboženství.