Inscenace, o níž se své company zmínil poprvé před třemi lety, je pro Rosťu Nováka velmi osobní.

Lehká dysfunkce

„V té době bylo našemu prostřednímu synovi deset let a bojovali jsme s jeho diagnózou ADHD. Sám jsem jí byl diagnostikován, když mi bylo asi dva a půl roku tehdy se tomu ovšem říkalo lehká mozková dysfunkce. Myšlenkami jsem se tedy vrátil do svého dětství, kdy jsem prožíval přes kopírák to samé, co syn, a řekl si, že pro něj udělám projekt. Aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale přednost. Nová kvalita života,“ vypráví principál Cirku La Putyka.

Nebe nad centrem Prahy rozzářil večer 1. ledna Novoroční ohňostroj.
Oslavy 100 let republiky vyvrcholí v Praze ohňostrojem. Zapějí Gott i Kubišová

Díky tomu, že byl v raném dětství veden k pohybu a kreativní práci, aby sám sebe unavil a dostal mozek do klidu, si zpětně uvědomil, že novocirkusový žánr, jemuž se dlouhodobě věnuje, je pro uchopení či zvládání diagnózy ADHD ideální. Ve chvíli, kdy představení chystal, navíc zjistil, jak moc je téma ADHD v současné společnosti aktuální.

Mezinárodní obsazení

„Setkával jsem se s psychology, psychiatry, neurology, terapeuty. Začal jsem spolupracovat se dvěma školami Na Zlíchově, která je jedinou specializovanou základní školou pro děti s poruchami chování v České republice, a základní školou ve Dvoře Králové, kde mají několikaleté zkušenosti s integrováním dětí s poruchami chování do obyčejných tříd. Takže jsem se snažil nahlížet tu problematiku nejen ze své osobní, ale i ze zkušenosti dalších lidí, kterých se týká, nebo se jí zabývají,“ říká Rosťa Novák.

Spejbl a Hurvínek.
Divadlo Spejbla a Hurvínka chystá představení pro dospělé

Pro svůj projekt vybral úplně nové obsazení. „Uspořádali jsme konkurz, do něhož se přihlásilo 550 lidí z různých států. Z nich jsme ve finále vybrali osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie. Jsou mezi nimi jeden z nejlepších světových žonglérů, akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci i akrobat visící za vlasy. Dal jsem si za cíl vytvořit z těchto umělců, z nichž má každý jiné zkušenosti, funkční organismus. Pracovat s nimi je pro mě zase nový vítr do plachet,“ sděluje.

Stabilita v nestabilitě

Při vzniku projektu se sešel i výjimečný tvůrčí tým. Tvoří jej scénografka Pavla Kamanová, jejíž nezaujatý pohled se projevil v tom, o čem je ADHD - o hledání stability v nestabilitě, autorkou kostýmů je návrhářka a kaskadérka Petra Ptáčková, hudbu složil multiinstrumentalista Jan Balcar.

Choreografii vytvořil Thomas Steyaert, jenž se podílel i na předchozích představeních La Putyky Risk, Family a Honey. Grafiku navrhl Martin „Vosa“ Sršeň. Vizuál vychází z plátna, které namalovalo deset dětí s ADHD. Projekt je tak velkou příležitostí zprostředkovat divákům, co se v jejich hlavách odehrává.

Festival světla Signal 2018 v Praze.
Signal festival viděly stovky tisíc lidí. Vrátí se příští rok znovu do Karlína?