Svou premiéru měl muzikál v Londýně v roce 1999. Od té doby slaví úspěchy téměř po celém světě. Nyní tedy máme i my možnost přesvědčit se, v čem tkví jeho úspěch a co vlastně přináší.

Hledá se otec

Podnět k napsání vzešel tak trochu z nostalgie, že se skupina rozešla a že by jejích písniček byla škoda. Na spolupráci se sešli oba skladatelé hudby a textů Benny Andersson a Björn Ulvaeus. Autorka Catherine Johnsonová napsala původní, v podstatě jednoduchý příběh odehrávající se na malém řeckém ostrově.

Dívka Sophie sem v předvečer své svatby pozve tři muže, jelikož se domnívá, že jeden z nich by měl být jejím otcem. Postupně se však hlavní postavou stává sympatická Donna, její matka, rázná i milující žena, která přes všechny svízele bere život s nadhledem. Režie se ujala Phylida Lloydová, o choreografii se postaral Anthony van Laast, kostýmy a scénu navrhl Mark Thompson, aranžmá a dirigentský dohled zaštítil Martin Koch.

Samotná muzikálová show ovšem kupodivu nepůsobí až tak bombasticky, jak by se snad mohlo očekávat. Scéna si vystačí se dvěma bílými posuvnými stěnami s náznaky venkovských domů. Střídmé kostýmy osvěžují třeba klobouky nebo potápěčské ploutve. Svižné dialogy se nesou v duchu lehké i lechtivé konverzační komedie. Každá scéna je vypointována písní, která odpovídá navozené náladě.

A právě písničky patří k nejsilnějším momentům inscenace. Celkem jich tu zazní dvaadvacet, opravdu jeden hit za druhým a ještě v bohaté škále provedení. Od komorně milostného duetu S.O.S., přes komickou trojici rozverně tancujících žen v Dancing queen, až po diskotékově pojatou Voulez-vous, rozjetou v blýskavém pozlátku světel a s nakažlivou energií sedmdesátých a osmdesátých let.

Vítěz bere vše

„Raduj se z okamžiku! Nech všechno být a jenom si to užij!“ zpívá se na roztančeném jevišti. Ale toto vyzývání k bezstarostnosti má i svůj rub a ne náhodou patří k vrcholům procítěně zazpívaná Donnina píseň: The winner takes it all (Vítěz bere všechno). Neboť život není vždy procházkou růžovým sadem a člověk v něm taky prohrává a mnohé ztrácí. Ale přesto se nesmí nechat zlomit a musí si udržet sen. Závěrečné I have a dream vyjadřuje i poselství hry. Fanoušci muzikálů a příznivci ABBY by si tuhle příležitost v Sazka Areně rozhodně neměli nechat ujít.

 

MammaMia! Hudba a texty:

Benny Anderson, Björn Ulvaeus, libreto: Catherine Johnsonová, režie: Phyllida Lloydová, choreografie: Anthony van Laast, kostýmy a scéna:MarkThompson, hudební aranžmá: Martin Koch, datum a místo konání: 10. –18. října, Sazka Arena Praha, vstupné: od 1100 do 1500 Kč. Recenze byla napsána z reprízy 4. 10. 2007 v Bratislavě

.