Někdejší dlouholetý přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNKV byl pražským primátorem mezi roky 2010 - 2013. Skončil předčasně po odvolání v tajné volbě ve chvíli, kdy magistrát vedla rada složená z ODS a TOP 09. Podle jeho domovské strany k odvolání došlo poté, co se Svoboda tvrdě postavil do čela jako bojovník za novou a transparentní politiku města.

„Je potřeba vrátit se k profesionálnímu řízení města. Pokud na magistrát nastoupí někdo, kdo nemá politické, ale ani životní zkušenosti, pak to podle toho vypadá,“ okomentoval nominaci Bohuslava Svobody předseda pražské desítkové oblasti Martin Valovič. Jako Svobodovy přednosti zmínil to, že je rodilý Pražan a zná dokonale chod metropole.

Svoboda je momentálně poslancem a v Praze řadovým opozičním zastupitelem. „Jako doktor celý svůj život pomáhám lidem k lepšímu a zdravějšímu životu. Nyní cítím, že moje rodné město potřebuje také lepší a zdravější budoucnost. Praha již delší dobu přešlapuje na místě a zaostává nejen za evropskými metropolemi, ale dokonce i za některými českými městy. Přeji si, aby Praha byla pulzující a moderní metropolí,“ prohlásil Svoboda, který se prý v 78 letech ohromně těší. „Když řídíte jako přednosta kliniku, prostě si vyberete ten nejlepší tým. Ten svůj rád představím ve chvíli, kdy koalice moji kandidaturu schválí,“ dodal.

Podle politologa Lukáše Jelínka se Bohuslav Svoboda stal symbolem někoho, kdo vnesl do vedení Prahy průhlednost a férovost. „Byl vnímán jako slušný člověk, který se vymezil proti starým pořádkům a nekalostem. Současně si ale nevzpomínám na žádný jeho konkrétní počin, což ale může být dané mou nedokonalou pamětí,“ konstatoval politolog, který je s ohledem na Svobodův věk skeptický k tomu, jestli může být právě on mužem změny. „Delší dobu volám po celkové generační obměně v české politice. Tak, aby mohly být lépe pochopeny a zohledněny potřeby lidí, kteří se narodili třeba po roce 1990. Na druhou stranu Praha teď sice má mladšího primátora, ale tempo změn je na můj vkus pořád pomalé,“ poznamenal dále Jelínek. Dodal však, že ať už bude příštím primátorem kdokoliv, budoucí směřování hlavního města bude záviset na výsledné konstelaci sil a podobě vládnoucí koalice.

Svoboda čelí trestnímu stíhání

Nominace na lídra Spolu se Svoboda dočkal, ačkoliv aktuálně čelí trestnímu stíhání kvůli projektu městské karty Opencard. Sněmovna už jej na začátku března vydala k soudnímu řízení. Další obžalovaní včetně Svobodova nástupce v primátorské funkci Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) byli už v minulosti v kauze osvobozeni. Nepravomocně byl odsouzen k podmíněnému trestu za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Pražská TOP 09 i lidovci spojením s ODS po celostátním vzoru „pohřbili“ projekt Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). A mezi těmito subjekty dochází před finalizací kandidátek k zajímavým „rošádám“. Podle té zatím neoficiální povede samostatnou kandidátku STAN náměstek primátora pro územní rozvoj, architekt Petr Hlaváček. Ten byl v minulých volbách zvolen jako nestraník za TOP 09.

Naopak minulá nominantka STAN Hana Marvanová se rozhodla zkusit štěstí v barvách Spolu. Zkušená politička a právnička má figurovat na 16. místě, přičemž současně se chystá na senátní kandidaturu v Praze 11. Pro hnutí STAN to bylo podle náměstka primátora a starosty Lysolají Petra Hlubučka (STAN) velkým překvapením. „S krajským výborem tento krok neprojednala a v pravidelné komunikaci nikomu tento svůj úmysl nenaznačila, což je velmi nestandardní. Zdůvodnění jejího odchodu tím, že jí nebylo umožněno kandidovat do Zastupitelstva hlavního města Prahy, se nezakládá na pravdě,“ uvedl Hlubuček a dodal, že kandidátní listina hnutí teprve vzniká a schvalovat ji bude sněm přibližně za měsíc.

Podívejte se, kdo kandiduje v Praze. Klikněte ZDE.

Hana Marvanová vidí vše jinak. „Už zhruba před rokem mi pan Hlubuček s panem Polčákem oznámili, že se mnou nepočítají. Doufala jsem, že najdu podporu mezi členy krajské organizace STAN, což se nestalo. Proto jsem přijala nabídku Jiřího Pospíšila kandidovat za Spolu,“ řekla Marvanová.

Vzhledem k senátorské ambici údajně neusiluje o „uvolněnou“ funkci v pražském zastupitelstvu. „Ráda bych ale zůstala jeho součástí a rozvíjela započaté projekty,“ doplnila. Za koalici Spolu budou podle kuloárních informací na kandidátce pouze dva ze současných magistrátních zastupitelů TOP 09 – Jiří Pospíšil a radní Jan Chabr. Ostatní údajně mají problém s ODS anebo s Pospíšilovým politickým stylem.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.