Předchozí
1 z 10
Další

Nedostatek parkovacích míst. Chybějí zubaři. Ulice jsou plné děr. Nedostupné bydlení. Témata, která vás trápí. Co bude tím hlavním tématem zářijových komunálních voleb ve vašem bydlišti? Co u vás rozhodne volby?

Dejte nám vědět a zapojte se do velké ankety Deníku. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude. Své názory můžete sdělovat v exkluzivní anketě.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Karel Složil
Country manažer pro Bolt Market Česká republika, Praha

Karel Složil, Country manažer pro Bolt Market Česká republika, Praha.Karel Složil.Zdroj: Se souhlasem Bolt

Domnívám se, že jedním z nosných témat voleb bude doprava. Je třeba nalézt kompromis, který by nestranil ani řidičům aut, ale ani cyklistům nebo chodcům – který zkrátka jejich potřeby vyváží. Je nutné k dopravě přistupovat strategicky. Nelze například bez rozmyslu rozkopat několik míst najednou a tím znemožnit dopravu jak v centru, tak i v širším centru Prahy. Subjekt, který dokáže voliče přesvědčit o svých schopnostech v tomto ohledu, má dle mého velkou šanci na úspěch.

Jako člověk podílející se na řízení jedné z největších logistických firem v zemi, je pro mě doprava samozřejmě tématem číslo jedna. Od našich partnerských řidičů a kurýrů slýcháme, jak jim v posledních měsících a letech nesoustředěný management správy dopravních cest komplikuje obživu. To nemůžeme přehlížet, jelikož to celoplošně ovlivňuje budoucí růst našeho sektoru, a my samozřejmě chceme, aby byla spolupráce s námi pro všechny výhodná a bez zbytečných bolehlavů.

Michal Hoblík
ředitel komunikační agentury ASPEN.PR, Praha

Michal Hoblík, ředitel komunikační agentury ASPEN.PR, Praha.Michal Hoblík.Zdroj: Se souhlasem Michala Hoblíka

Jaké téma rozhodne? To by určitě rádi věděli všichni kandidáti. Dle mého názoru budou opět hrát prim témata týkající se dopravy, zeleně, dostupnosti bydlení či dostatek míst ve školkách a školách. Evegreenem každé regionální volby jsou také témata bezdomovců, narkomanů, prodeje drog v centru a podobně. Ale to se, jak všichni vidíme, nepodařilo v posledních obdobích vymýtit žádné koalici. Vzhledem k současné situaci, s obrovským nárůstem cen energií a inflací, očekávám i témata nabízející řešení tohoto problému. Je to téma spíše běžné pro parlamentní volby, ale vzhledem k aktuálnímu stavu budou řešení těchto problémů někteří kandidáti pravděpodobně nabízet. I když to bude trochu populistické.

Jan Eisenreich
zakladatel spolku DoDružstva (dodruzstva.cz), Praha

Jan Eisenreich, zakladatel spolku DoDružstva (dodruzstva.cz), Praha.Jan Eisenreich.Zdroj: Se souhlasem Jana Eisenreicha

Jedním z velkých témat je tragická nedostupnost bydlení, která dopadá především na mladší generaci. Zatím se o jejím řešení hodně mluví, ale bohužel se málo koná. Přitom situace již dávno přerostla únosnou míru a hrozí společenským problémem. Proč máme v Praze v poměru k platům jedno z nejdražších bydlení na světě? Proč si mladá rodina nemůže dovolit důstojné bydlení? Kdo z politiků toto téma zvedne a nabídne komplexní řešení, dovede určitě oslovit spoustu mladých voličů. Řešením může být řádná správa městských bytů, umožnění dostupné výstavby, spolupráce měst a bytových družstev a vytvoření nových modelů bydlení kombinujících nájem a vlastnictví bytu.

Zdeněk Bílek
ředitel FYZIOkliniky, Praha

Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky, Praha.Zdeněk Bílek.Zdroj: Deník/Pavel Kopecký

Logicky přemýšlím o problematice mně nejbližší, a tím je zdravotnictví. Letošní volby opět proběhnou bohužel v obtížném období, pokud to srovnám s předchozími deseti až dvaceti lety.

Pevně doufám, že nás covid na podzim nepřekvapí opět vyššími počty nemocných v nemocnicích, každopádně pokud ano, tak pokládám za zásadní, jaké plány jednotliví kandidáti na tuto eventualitu mají. Zdali dokáží zajistit bezchybný start COVID testovacích míst, aby opět nevznikaly fronty, jaké známe z celého průběhu předchozích COVID období. To samé platí i o očkování. Aby byla dostatečně včas připravena očkovací centra a my v našem centru nemuseli řešit každý den desítky metrů dlouhou frontu lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat. Tyto situace jdou vždy na úkor našich kolegů lékařů a zdravotních sester.

Dále mě napadá, že v poslední době nám opět sílí téma migrace. Nejde jen o uprchlé lidi z Ukrajiny, o kterých se mluví prakticky stále. Nicméně již registruji zahraniční zprávy, které dávají tušit, že potravinová krize způsobená válkou na Ukrajině může vyvolat i novou migrační vlnu z Afriky do Evropy. Pokud k tomu dojde, tak nezbude nic jiného, než reagovat i na tuto situaci. Samotného by mě zajímaly připravené strategie kandidátů do komunálních voleb, jak se na takovou situaci plánuji připravit. Je možné, že to bude jedno z hlavních témat roku 2023, nicméně přípravy budou muset být s námi - zdravotnickými zařízeními - diskutovány již koncem tohoto roku.

Barbora Šubrtová
organizátorka kulturních akcí, crave, Praha

Barbora Šubrtová, organizátorka kulturních akcí, crave.Barbora Šubrtová.Zdroj: Se svolením Barbory Šubrtové

Nedávné odhalení korupční kauzy hnutí Starostů v dopravním podniku, která dost otřásla nejen pražskou politickou scénou, ale v kontextu sledu posledních událostí celým hnutím, bude pravděpodobně ovlivňovat nejen nadcházející předvolební kampaň a její témata, ale i výsledky. Místo toho, aby se kampaň zaměřila na témata, která jsou v kontextu aktuálních výzev zásadní pro budoucí rozvoj města, ať je to řešení důsledků uprchlické krize, neudržitelná situace na realitním trhu, nebo ohřívání města v důsledku globální změny klimatu, budeme pravděpodobně svědky velice monotematické, další tzv. protikorupční kampaně.

Kromě klasických hesel a vzájemného ukazování, kdo byl kdy do čeho zapleten, nás pravděpodobně žádná překvapení nečekají. A tím myslím i tažení pražské ODS za metropoli pro majitele neomezeného počtu aut. Svůj vůz má mít každý právo si zaparkovat 50 metrů od bytu a dostat se s ním na druhý konec města ideálně do 20 minut. Obávám se, že podzimní volby do magistrátu rozhodnou přízemní témata bez realistických návrhů řešení a přestože je podle mnoha měřítek Praha světovou metropolí, velká témata volby bohužel nerozhodnou. Místo toho rozhodne hysterie kolem parkovacích míst, počtu pruhů pro auta versus cyklisty a povyk kolem nepříliš chytré party rádobymafiánů, kteří zastíní problémy, které by Praha měla opravdu řešit.

Jan Kotrbáček
pronajímatel maloobchodních prostor a předseda spolku Sdružení Nového Města Pražského, Praha

Jan Kotrbáček, pronajímatel maloobchodních prostor a předseda spolku Sdružení Nového Města Pražského, Praha.Jan Kotrbáček.Zdroj: Se souhlasem Jana Kotrbáčka

Důležitá bude strategie dořešení infrastruktury Prahy včetně strategie její koordinované údržby. Dalším důležitým tématem je strategie bydlení, výstavby a revitalizace rozvojových území Prahy. Podstatná bude i strategie Prahy jako atraktivní destinace i pro českého návštěvníka.

Karel Doubek
hoteliér, Praha

Karel Doubek, hoteliér, Praha.Karel Doubek.Zdroj: Se souhlasem Karla Doubka

Pevně doufám, že vyhraje ten, kdo nepropadne populistické hysterii osočování všech kolem a bude jasně prezentovat svoji vizi, jakými cestami se ubírat, aby se lidem žilo lépe teď i v budoucnu.

Jiří Beran
šermíř, olympionik, Praha

Jiří Beran, šermíř - olympionik, Praha.Jiří Beran.Zdroj: Deník/VLP Externista

Komunální politika mě zajímá a měla by zajímat každého. Nicméně nejsem velký příznivec spojování sportovců a politiky. Rozhodně ale vidím, že by letos mohly rozhodnout menší strany v Praze a s tím pak spojené koalice.

Petra Syrová

předsedkyně spolku Pěšky městem, Praha

Petra Syrová, předsedkyně spolku Pěšky městem, PrahaPetra Syrová, předsedkyně spolku Pěšky městem, PrahaZdroj: Deník/Jan Prokeš

Myslím, že jedním z témat, které volby v Praze ovlivní, bude i doprava. Jsem zvědavá, zda a kam jsme se jako společnost posunuli. Jestli našimi hodnotami zahýbala covidová pandemie, válka na Ukrajině nebo sílící důsledky klimatických změn. Zvolíme si ekonomicky, ekologicky a energeticky udržitelný městský život? Podpoříme možnost žít udržitelně, pohybovat se po městě bezpečně pěšky, na kole, městskou dopravou? Nebo je pro nás důležitější mít možnost všude jezdit autem a parkovat přímo před domem, prací či obchodem?

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Podívejte se, kdo kandiduje v Praze. Klikněte ZDE.