Pokud by o složení dolní parlamentní komory rozhodovali studenti (nejen) pražských gymnázií, odborných škol a učilišť, získaly by dvě „liberální“ koalice (Piráti a Starostové, Spolu) dohromady pohodlnou ústavní většinu. A hnutí ANO by na rozdíl od celostátní bilance, v níž těsně zvítězili Piráti a Starostové, ani nepřekročilo pětiprocentní kvórum pro vstup do sněmovny. Jen o něco lépe dopadlo hlavní vládní hnutí v hlasování středoškoláků starších patnácti let už před čtyřmi roky, kdy v metropoli jasně zvítězili Piráti před TOP 09 a nikdo další nepřekonal ani osm procent.

„Pro mě je zásadní téma zadlužení země na několik generací a otázka, jak tenhle problém řešit. Přiznávám, že jsem hlasoval stylem ‚anti Babiš‘ pro koalici Spolu. Česko dnes podle mě moc neřeší ani důležité ekologické problémy,“ řekl Pražskému deníku Henrich Gerken, předseda volební komise na Gymnáziu Jana Palacha, kde dosáhla účast v hlasování osmdesáti procent. „Studentské volby jsou podle mě dobré v tom, že se studenti angažují už jako nezletilí. Uvědomují si díky tomu, jaké kandidují strany a s jakými programy. A to je může později motivovat k účasti v opravdových volbách,“ dodal student třetího ročníku. Podle jejích organizátorů akce na půdách škol skutečně přispívá k větší účasti prvovoličů v reálných volbách.

Gymnázium Jana Palacha přihlásil do „volebního simulátoru“ učitel Jan Kubíček, který v rámci předmětu politologie a mezinárodní vztahy mluví se studenty i o médiích jako politickém prostředku a politickém marketingu. „Analyzovali jsme například videa z volební kampaně před posledními prezidentskými volbami v USA. Mimo jiné jsme tam zaregistrovali, jak Joe Biden zdůrazňuje svůj původ z malého města a jak Donald Trump zase mířil na jiné skupiny lidí,“ uvedl Kubíček příklad z lekce „voličské průpravy“, k níž poskytuje Jeden svět na školách různé didaktické pomůcky či tematická videa. „Stejným způsobem jsme rozebrali předvolební spoty z ČT nebo to, jak se premiér Babiš snažil zavděčit stoupencům horoskopů, kterých je podle průzkumů v Česku hodně,“ pokračoval kantor, který prý před žáky neprojevuje vlastní politické preference s tou výjimkou, že odsuzuje strany zpochybňují demokratické zřízení.

„Dezinformace, konspirační teorie a poplašné zprávy představují přímé ohrožení demokracie, lidských práv a svobod. Mezi dezinformační esa patří hyperpopulističtí, demagogičtí, autoritativní politici, kteří dezinformační a manipulativní obsah mistrně využívají. Vědomé lhaní a manipulace s informacemi sledují určitý cíl. Tím cílem je ovlivnění názorů a postojů lidí a také jejich volebních preferencí,” upozornil v souvislosti s „osvětovou“ funkcí projektu ředitel programu JSNS a iniciátor studentských voleb Karel Strachota, podle kterého vedou negativní emoce vyvolávané dezinformacemi k silnější společenské polarizaci. „Před volbami, při volebních kampaních, dochází k výše popsanému vrchovatou měrou,” zdůraznil Strachota.

Výsledek studentských voleb 2021 v Praze:
Spolu 37,9 %
Piráti a Starostové 33,5 %
Strana Zelených 7,2 %
Hnutí ANO 2,9 %

zdroj: JSNS