Pro Hanu Kordovou Marvanovou (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) hlasovalo ve druhém kole senátních voleb 67,87 % voličů. Celkem získala 11 764 hlasů. Ladislav Kos (Zelení, Hnutí pro Prahu 11, SEN21) získal 32,12% hlasů, hlasovalo pro něj 5 569 voličů.

"Myslím, že u voličů rozhodla moje dlouhodobá práce. Jako advokátky, tak i fakt, že jsem přes 25 let ve volebním obvodu řešila kauzy mnoha a mnoha lidí. Současně jsem teď čtyři roky byla radní a pracovala jsem pro Prahu, což lidé viděli," říká k vítězství Hana Kordová Marvanová (SPOLU).

Senátor Ladislav Kos bere porážku s klidem. "Moji prohru ovlivnilo asi to, že lidé volí známá jména a politiku místní a komunální plus svého senátora nesledují. Velká jména jsou jim zkrátka bližší. Nyní mám v plánu být spokojený důchodce a věnovat se vnoučatům, sportu a komunální politice, protože jsem zastupitelem tady na Praze 11," řekl Pražskému deníku Ladislav Kos.

Volební účast ve 2. kole senátních voleb v Praze 11 byla byla 18,65 %.

V Praze 10 (obvod číslo 22) u voličů uspěl známý kardiochirurg Jan Pirk (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který ve druhém kole získal 60,44 (9 796 hlasů). Dosavadní senátorka Renata Chmelová získala 39,55 % (8 075).

"Děkuji všem, kteří přišli k volbám i ve druhém kole a rozhodli tak o mém vítězství. Za každý jeden hlas jsem velmi vděčný. Stal jsem se senátorem nejen těch, kteří mě volili, ale i těch, kteří dali hlas jiným kandidátům. Stal jsem se senátorem nejen Prahy 10, ale vás všech z celé České republiky?" reagoval Pirk na výhru na sociálních sítích.

close Jan Pirk slaví s týmem vítězství v senátních volbách. info Zdroj: Facebook/štáb Jana Pirka zoom_in Jan Pirk slaví s týmem vítězství v senátních volbách.

Poražená Renata Chmelová nezažívá politicky úspěšný rok. V červnu ji zastupitelé Prahy 10 odvolali z funkce starostky. Podle opoziční TOP 09 byla napojena na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Chmelová to tehdy označila jako zástupný důvod. Nyní přišla i o svůj senátorský mandát.

"Pan Pirk přesvědčil voliče Prahy 10, že jeho program v této těžké době, který je soustředěn na zlepšení zdravotnictví, má větší prioritu, než program, který jsem nabízela já - to znamená dostupné bydlení a ochrana životního prostředí. Nicméně pan profesor mi před chvilkou přišel osobně poděkovat, což mě velmi potěšilo," říká ke své prohře Chmelová a dodává, že oba kandidáti jednoznačně ocenili, že jejich kampaně byly férové a taková férovost se v politice jen tak nevidí.

Volební účast v Praze 10 byla 19,99 %.

V obou obvodech tak končí v horní komoře Parlamentu dosavadní senátoři. 

Jiří Růžička obhájil už v prvním kole

Jediným ze tří pražských obvodů, kde stávající senátor obhájil křeslo, je obvod č. 25 (Praha 6). Už minulý týden zde v prvním kole vyhrál Jiří Růžička (ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

Výsledky senátních voleb v obvodu číslo 19 (Praha 11) najdete ZDE.

Výsledky senátních voleb v obvodu číslo 22 (Praha 10) najdete ZDE.

Výsledky senátních voleb v obvodu číslo 25 (Praha 6) najdete ZDE.

Účast v prvním kole senátních voleb se v Praze pohybovala od 42 do 47 procent.