Ze tří pražských obvodů se volby konají už jen ve dvou. Stejně jako u komunálních voleb minulý týden mohou lidé přijít hlasovat v pátek od 14 do 22 hodin, a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Volí dvě městské části

Za Prahu 10 se do finále dostali dva kandidáti. Je jím kardiochirurg Jan Pirk (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který v prvním kole získal téměř 45 procent hlasů. „Vím, jaké jsou přednosti, ale i nedostatky našeho zdravotnictví. Potřebujeme nejen špičkové operace ale i běžnou každodenní péči,“ uvádí Pirk.

Soupeřkou mu je současná senátorka Renata Chmelová (Zelení, STAN, LES, SEN21), která postoupila s 24 procenty hlasů. „Beru to jako velký úspěch, protože je to nejvíce hlasů, které jsem kdy ve volbách dostala. Vyzývám voliče, ať přijdou i k druhému kolu. Moje priority v senátu jsou dostupné bydlení a ochrana životního prostředí,“ uvádí pro Pražský deník Chmelová a dodává, že prosazovat bude mimo jiné zrychlení a zjednodušení vyplácení příspěvků na bydlení.

Na Praze 11 budou voliči vybírat mezi poslankyní a pražskou radní Hanou Kordovou Marvanovou (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která postoupila s 39 procenty hlasů, a současným senátorem Ladislavem Kosem (Zelení, Hnutí pro Prahu 11, SEN21), kterého do druhého kola poslalo skoro 17 procent voličů.

Marvanová by se v případě zvolení pokusila na půdě senátu prosadit vyšší pravomoci obcí v oblasti krátkodobých pronájmů, a stejně jako kandidátka Chmelová, rychlejší vyplácení příspěvků na bydlení. Senátor Kos se chce zaměřit na zdravé životní prostředí, transparentní a otevřené vedení nejen státu, ale i samosprávných celků - obcí a městských částí.

Na šestce je rozhodnuto

Od druhé cesty k volebním urnám jsou ušetřeni občané Prahy 6. V prvním kole získal většinu Jiří Růžička (ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL). První místopředseda horní parlamentní komory a někdejší ředitel Gymnázia Jana Keplera v Praze 6 se tak stal senátorem bez nutnosti dalšího vhazování volebních lístků.

Účast v prvním kole senátních voleb se v Praze pohybovala od 42 do 47 procent. Druhé kolo bývá ale již tradičně slabší. Před dvěma lety, když své senátní zástupce volila Praha 1, 5 a 9, svůj hlasovací lístek v druhém kole odevzdalo od 19 do 25 procent lidí.