„Čas, který jsem získal přímým postupem, využiji k podpoře některých kolegů, pokud o to budou stát. Na mysli mám například pana Czernina nebo Vystrčila. Pokud on uspěje, určitě nebudu aspirovat na předsedu Senátu, neboť on je výborným šéfem,“ řekl Růžička Pražskému deníku s tím, že o účast ve vedení parlamentního sboru bude stát i v dalším šestiletém období. „Chtěl bych pokračovat v práci v oblasti politiky vzdělávání i parlamentní diplomacie. Cesty do posttotalitních zemí typu Arménie či Gruzie mi dávají smysl,“ doplnil směrem k budoucnosti.

V Praze 11 (obvod číslo 19) suverénně zvítězila s bezmála 40 procenty rovněž kandidátka pravicového bloku (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Hana Kordová Marvanová. Někdejší poslankyni a současnou pražskou radní vyzve ve druhém kole příští týden obhájce mandátu Ladislav Kos (Zelení, Hnutí pro Prahu 11, SEN21), který v těsném souboji o postupové místo předstihl exprimátora Tomáše Hudečka (nezávislý kandidát).

close Hana Kordová Marvanová (SPOLU) a Ladislav Kos (KOS do Senátu) info Zdroj: se svolením Hany Kordové Marvanové/Ladislava Kose zoom_in Hana Kordová Marvanová (SPOLU) a Ladislav Kos (KOS do Senátu)

„Před druhým kolem se necítím jako favorit, protože výsledek z kola prvního se nezapočítává. Beru situaci s pokorou a v následujících dnech budu pokračovat v kontaktní kampani,“ prohlásila Marvanová, která byla také znovu zvolena pražskou zastupitelkou, tentokrát za koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). „V případě úspěchu ve druhém kole budu na magistrátu řadovou zastupitelkou. V Senátu bych se ráda věnovala legislativě, která souvisí s hlavním městem a jíž jsem se věnovala v posledních letech. Konkrétně jde například o posílení pravomocí obcí (nejen) v oblasti krátkodobých pronájmů, rychlejší vyplácení příspěvků na bydlení, dotace na občanskou infrastrukturu pro samosprávy, protikorupční legislativu vůči municipalitám i městským firmám, zrychlení soudního řízení, exekuce…,“ upřesnila politička a právnička, podle které by lepší dostupnosti bydlení v metropoli pomohl mimo jiné nový zákon o neziskových bytových družstvech.

Volební speciál Pražského deníku najdete ZDE.

Exprimátor Hudeček, který skončil v prvním kole těsně třetí, pokusu o návrat do velké politiky nelituje. „Byly to nesmírně podnětné měsíce každodenního potkávání s lidmi nejen z Prahy 11. Těší mě, že se podařilo rozvířit diskuzi kolem úspor či porodních domů. Na druhé kolo to bohužel nestačilo. Oběma postupujícím gratuluji. Ani jeden z nich není prorusky a protidemokraticky orientovaný. Nemám tedy obavu, že do Senátu Pražané nezvolí v druhém kole dobrého senátora,“ komentoval Hudeček výsledek.

V Praze 11 kandidoval za ČSSD také bývalý premiér Vladimír Špidla, který byl až pátý za pražským lídrem koalice SPD+Trikolóra Milanem Urbanem.

V Praze 10 (obvod číslo 22) se pokusí převzít senátorské místo od Renaty Chmelové (Zelení, STAN, LES, SEN21) známý kardiochirurg Jan Pirk (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který v prvním kole získal téměř 45 procent hlasů. Pirkova protikandidátka nicméně nevidí vlastní situaci jako beznadějnou. „Svůj výsledek vnímám jako úspěch a jako ocenění mé předchozí práce v Senátu. Dostala jsem totiž více hlasů než před šesti lety v prvním kole. Před druhým kolem se pokusím přesvědčit spoluobčany v ulicích, že jsem někdo, kdo v Praze 10 žije a už řadu let řeší zdejší veřejný život,“ uvedla Chmelová.

Renata Chmelová by se chtěla v Senátu soustředit tak jako dosud na zrychlení činnosti Úřadů práce, což považuje za zvlášť důležité v této době v souvislosti s vyplácením příspěvků na bydlení.

close Jan Pirk (SPOLU) a Renata Chmelová (Renata Chmelová do Senátu) info Zdroj: se svolením Jana Pirka/Renaty Chmelové zoom_in Jan Pirk (SPOLU) a Renata Chmelová (Renata Chmelová do Senátu)

Účast v prvním kole senátních voleb se v Praze pohybovala od 42 do 47 procent.