Útok se jí moc nepovedl a více než štrúdlem dostal Okamura krabicí, ve které pečivo bylo. „Slečna přicházela s krabicí, musela naší ochrance ukázat, co to je. Člen naší ochranky pak rukou zabránil tomu, abych schytal přímý úder a na mě dopadla trocha šlehačky. Kriminalisté, o kterých jsem ani nevěděl, ji během chvíle zpacifikovali,“ popsal pro Deník Okamura.

Útok na Tomia Okamuru. | Video: BPB

Žena si k akci vybrala poslední předvolební zastávku Tradiční pouti SPD na Proseku ve čtvrtek 22. září. Po pokusu o útok byla odvedena policií. V prohlášení rozeslaném médiím oznámila, že je součástí Biotické Pekařské Brigády, jež se doslovně inspiruje Biotic Baking Brigade, která fungovala v USA v 90. letech minulého století. Anarchisté americké skupny mají na kontě sestřelených koláčem třeba Billa Gatese, starosty San Francisca Willieho Browna a Gavina Newsoma, ekonoma Miltona Friedmana či bývalého ředitele společnosti Chevron Kena Derra.

„Chci tento kolektiv, či jeho formu akce, znovu obnovit. Znovu ztělesnit jeho myšlenky i praktiky politického a morálního vyjádření ve veřejném prostoru a oslovit jimi i ostatní – pobídnout je k podobné či identické politické a aktivistické činnosti ve válce proti mocným a bezohledným,“ napsala aktivistka v prohlášení.

„Okamura je obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv jen aby si získal a manipuloval masy lidí a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou,” uvedla.

Podle Okamury se mu takový útok stal poprvé. „Nijak to mnou neotřáslo, vlastně mě to docela pobavilo. Každopádně já anarchismus nechci, chci demokracii. Je vidět, že když někdo nemá argumenty, přichází útok. Ta slečna se přišla vyjádřit násilně a s tím nesouhlasím,“ řekl Okamura.