Novinářům to v úterý řekli zástupci Prahy Sobě a Spolu. Povolební vyjednávání začala již po sečtení všech hlasů minulý víkend, kdy vítězná koalice Spolu uvedla, že je pro ni prioritou sestavit koalici na vládním půdorysu, tedy se STAN a Piráty. Volby v Praze vyhrála Spolu před ANO a Piráty.

"Náš program je podle jejich názoru v pořádku. Zároveň jsme vyřídili tu naši výzvu Prahy Sobě, Pirátů a STAN k setkání v tom formátu čtyř subjektů. Tak tako výzva byla prozatím odmítnuta," řekl lídr PS a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Lídr Spolu a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl, že vyjednávací týmy se bavily především o fungování Prahy a jejím řízení, rovněž se diskutovalo o bydlení a řešení dopravy. "Měli jsme možnost vyslechnout jejich názory," řekl Svoboda, který zopakoval, že Spolu se snaží vytvořit koalici na vládním půdorysu. "Dává to největší možnosti Praze prospívat. Je jsme vyslechli jako z dalších stran, jejichž názory nás zajímají a rádi jsme je slyšeli," dodal.

Piráti a STAN v úterý zopakovali svůj postoj, který uváděli v uplynulých jednáních, že podle jejich názoru by bylo dobré ustavit právě koalici postavenou nejen na vládním půdorysu, ale ještě společně s PS. Svoboda to v úterý opakovaně odmítl. Místopředseda ODS, pražský zastupitel a vyjednavač Spolu Zdeněk Zajíček řekl, že rozdílné názory mají strany například v oblasti dopravy nebo výstavbě v Praze.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.