V tajné volbě pro nového starostu Vronského hlasovalo 21 zastupitelů z celkových 35. „Práci starosty i celé rady vnímám jako službu Praze 3 a jejím obyvatelům. Chci, abychom přispělik větší spokojenosti nás všech a umenšili tak rozdělování společnosti, které prožíváme,“ uvedl Vronský krátce po svém zvolení.

Vyjednávání se vlekla

Novou koalici tvoří obdobné složení, jako tomu bylo v posledních čtyřech letech. V uplynulém volebním období vedla Prahu 3 koalice TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení. K nim se pro příští období přidává ještě politické uskupení Praha 3 sobě. Vzniklá koalice disponuje většinou 19 hlasů z 35.

„Jako TOPSTAN jsmezískali ve volbách více než 28 procent hlasů, což není běžné, a velmi si této podpory vážíme,“ řekl Vronský.

TOP 09 a STAN sice ve volbách získala jedenáct mandátů, do zastupitelstva se ale probojovalo osm uskupení. Podle vítězů se jednání vlekla právě proto, že je rozložení sil těsné a roztříštěné. V jednáních se prý snažili o výslednou stabilní koalici se silnějším mandátem, než tomu bylo uplynulé volební období. Výsledkem je přesto relativně těsný poměr hlasů devatenáctičlenné koalice proti šestnáctičlenné opozici. Tu tvoří Koalice pro P3 (ODS a KDU-ČSL), hnutí ANO, SPD s Trikolorou a Patrioti pro Prahu 3.

Český premiér Petr Fiala.
Místo ustavení výborů pražští zastupitelé do oběda řešili, kdo "fňuká"

Filip Nekola (ODS) sdělil,že s novou koalicí nesouzní. „Pokud se budeme jako společnost donekonečna zadlužovat a nebudeme zodpovědně hospodařit, tak se nám žít dobře nebude. Nevěřím ani tomu, že by duhová koalice byla schopna do městského rozpočtu přinést dostatečné prostředky, a v neposlední řadě nevěřím tomu, že můžeme veškeré náklady pokrýt v rámci Prahy 3 bez pomoci hlavního města,“ nešetřil kritikou opoziční zastupitel.

Současně předeslal, že některé z projektů, například zavádění zón 30 na Vinohradské, Olšanské nebo Želivského ulici, bude blokovat.

Právě údajné zavádění zón je předmětem současných diskuzí i na sociálních sítích. Místostarosta Ondřej Rut (Zelení) existenci těchto plánů ale odmítá. „Že chceme zavádět zóny 30 na hlavních ulicích, jako je Olšanská, Želivského nebo Vinohradská, je výmysl pana Nekoly. Přímo na zastupitelstvu jsem řekl, že je plánujeme v rezidenčních oblastech mimo hlavní ulice, a to stejné máme i v koaliční dohodě, kterou měl k dispozici. Přesně tohle je ten populismus a dmýchání vášní, proti kterému se někteří zástupci opozice tolik ohrazovali,“ reagoval na zveřejněnou informaci na Facebooku.

Energetika i výstavba nádraží

V příštích čtyřech letech chce naproti tomu vedení městské části pokračovat v rozjeté práci a zaměřit se na udržitelné hospodaření, energetiku a efektivní správu majetku, životní prostředí, zlepšení kvality života obyvatel a plánovanou výstavbu v areálu bývalého Nákladového nádraží Žižkov.

Hlavní budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí.
Zastupitelé nezvolí nové vedení Prahy, ustaví jen zastupitelské výbory

Praha 3 nebyla poslední

Úterní ustavující zasedání zastupitelů Prahy 3 nebylo jejich první schůzí. Sešli se předtím již dvakrát a pokaždé setkání přerušili z důvodu neuzavřené koaliční dohody. Ani tak není Praha 3 poslední. Z větších městských částí o koalici ještě jedná Praha 11. Na magistrátu hlavního města pak trvá povolební patová situace.