Strany společně ještě s hnutím STAN vyjednávaly o možné koalici od zářijových voleb, avšak jednání kvůli rozporům byla asi před dvěma týdny přerušena. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

"Cílem setkání bylo dohodnout harmonogram jednání a další postup v novém roce. V lednu se setkají gesční týmy a začnou jednat o klíčových bodech pro hlavní město. Vnímám to jako začátek nové etapy vyjednávání," řekl Hřib.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) u komunálních voleb v ZŠ U Roháčových kasáren, Praha 10 - Vršovice.
Piráti a Spolu se domluví na termínech jednání o možné magistrátní koalici

"Během svátků proběhne interní komunikace v jednotlivých klubech a po novém roce se sejdeme v programově-gesčních týmech potenciálních koaličních partnerů. Rozhodující je pro nás prospěch Pražanů, o to více se nyní budeme soustředit na 3K – komunikaci, kompromis a koalici," uvedl dnes Zajíček. Spolu podle jeho slov stále upřednostňuje variantu koalice na vládním půdorysu, tedy s Piráty a STAN.

Vyjednávání o magistrátní koalici začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN. Jednání ale skončila neúspěchem.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Fiala s Jurečkou a Adamovou jednali o uspořádání v Praze s pražskou Spolu

V uplynulých dvou týdnech začalo Spolu jednat s ANO o podpoře své menšinové rady. Avšak i tato jednání skončila bez dohody. Strany se neshodly na všech programových bodech, a když chtěly alespoň zvolit nového primátora, nesehnaly dostatek hlasů. Proti dohodě s ANO se postavila senátorka a radní Hana Kordová Marvanová (Spolu).

Komunální volby na magistrát letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.